12.05.2014 12:00


Já ti nerozumím, to je nejoblíbenější dědečkova věta

Autor: Haraštová Vendula | Kurz: Stisk | Kategorie: Publicistika

Protiklady se přitahují. Jinak si nedokážu představit, jak spolu moji prarodiče mohli vydržet už téměř pětačtyřicet let v jedné domácnosti. Liší se naprosto ve všem. Neshodnou se ani na tom, co budou vařit. Přesto se pořád mají rádi.

Vendula HaraštováNeznám snad více rozdílné lidi než jsou rodiče mé maminky. Babička je společenský člověk, zná snad většinu lidí z našeho desetitisícového městečka. Když jde nakoupit, jen rohlíky a chleba, vrací se zpravidla až po třech, čtyřech hodinách, protože potkala toho, tamtu, onoho. Se všemi se samozřejmě musela zastavit a alespoň chvíli poklábosit. Naproti tomu dědeček je úplný opak. Ne, že by neměl rád lidi, ale preferuje samotu. Perfektní odpoledne je pro něj jízda na kole v přírodě nebo procházka po lese.

Babička bývá často impulzivní, snadno se rozruší nebo rozčílí, ale prakticky hned ji to přejde. Je hodně emotivní. Naopak dědeček je v pravém slova smyslu kliďas. Nic ho nerozhodí, všechno ustojí a nedává svoje pocity nijak najevo.

Jeden miluje televizní program Šlágr, druhý se místo toho raději dívá na horory a detektivky. Pořídili si kvůli tomu dokonce dvě televize, aby se nedohadovali, kdo se bude kdy dívat. Takto se mohou u televize odreagovat oba, každý u té své.

Neshodnou se ani co se týče jídla. Babička má ráda maso, hlavně řízky. Může je jíst klidně každý den. Zatímco děda jí radši bezmasá jídla. Nejraději má halušky, které ovšem jeho drahé polovičce nechutnají.

K tomu všemu jsou jak malé děti, ba někdy i horší, protože si pořád dělají různé neplechy a naschvály. Babička vaří každou chvíli maso jen proto, že ho děda nemá rád. Ale ani on se nenechává zahanbit. „Babčo, máš na hlavě kohouta,“ říkává jí zvesela každé ráno. „Nepotřebuješ s něčím pomoct?“ ptá se obvykle tehdy, když už má babi uklizeno a uvařeno. „No nenaštvalo by vás to?“ táže se nás vždycky nahněvaná babička. Je to všechno v jejich podání hrozně moc k smíchu a oni sami to vědí.

Ale co se škádlívá, to se rádo mívá a přes všechny rozdíly spolu vydrželi už čtyřiačtyřicet let. A když se „náhodou“ na něčem nepohodnou? Dědeček na to má zaručený recept, který zní: „Babčo, já ti vůbec nerozumím!“

Klíčová slova: fejeton, babička, dědeček

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.