15.03.2019 19:24


Italskou tajnou svatbu uvede Divadlo na Orlí

Autor: Heda Greplová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Každodenní životní situace, milostnou zápletku a intriky. To vše spojuje opera Il Matrimonio segreto, která rozezní v neděli 24. března prostory Divadla na Orlí. Itálie se projeví nejen v jazyce hudebního nastudování, ale i rekvizitách. Nebude chybět ani pizza.

Tisková konference v Divadle na Orlí

Brno – V Divadle na Orlí zazní komorní opera Il Matrimonio segreto italského skladatele Domenica Cimarosi pod taktovkou dirigenta Damiana Binettiho. První premiéra se uskuteční v neděli 24. března. Na provedení opery se podíleli studenti Hudební a Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) v Brně, mezi které patří i režisérka opery Kateřina Reichová.

Překlad Il Matrimonio segreto znamená tajné manželství. Postavy se setkávají s reálnými životními situacemi a nechybí ani milostná zápletka charakteristická pro žánr opery buffa (žánr komické opery vycházející z italské tradice z první poloviny 18. století, pozn. red.). „Dílo ukazuje situace, které se týkají každého z nás. Je tam všechno. O mnohém lidé dříve neradi slyšeli. Představte si, že v libretu zní slova jako orgasmus,“ řekl dirigent Binetti. Během opery se odkryje nejen tajná svatba, ale i skryté životy ostatních postav.

Původní příběh se odehrává v 18. století v italské Boloni. Režie dílo uchopila netradičně a zasadila ho do moderního světa. „Ti, kteří čekají klasickou operu budou překvapeni. Náš projev je v podstatě takový experiment a bude v jiném instrumentálním provedení,“ dodal Binetti. Po úpravách v opeře hudebníci zahrají například na harfu, tympány i cembalo.

Komickou operu divadlo předvede v italském jazyce. Český divák se tak bude muset spolehnout na titulky. „Od začátku jsme věděli, že budeme operu hrát v italštině. Snažila jsem se ji proto pojmout tak, aby děj byl čitelný a divák se v akci orientoval i přesto, že si nestihne přečíst titulky,“ vyjádřila se k dílu režisérka Reichová.

Inscenace se ujalo 24 lidí, mezi kterými jsou i studenti JAMU. Při hudebním nastudování a správné výslovnosti jim pomáhal italský původ v Česku žijícího dirigenta Binettiho. „Na operu se těším právě kvůli tomu, že ji zpěváci budou zpívat v italštině a spolupracují na ní studenti JAMU s italským dirigentem,“ svěřila se studentka Jitka Buličková. Během inscenace na pódiu herci sní až třináct pizz. Účinkující v Divadle na Orlí operu zopakují celkem šestkrát. Poslední inscenaci zahrají v sobotu 30. března.

Klíčová slova: Opera, komedie, Brno, Divadlo na Orlí, Itálie, studenti, inscenace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.