04.03.2020 21:48


Interventi mohou zachránit život stejně jako lékaři, stále jich je však kritický nedostatek

Autor: Ondřej Mareček | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Krizový interventi mohou v mnoha případech zachránit život stejně jako lékaři. Jitka ztratila před dvěma lety manžela a zůstala sama se třemi dětmi, intervent jí tehdy pomohl ztrátu překonat. I přes jejich důležitost je jich kritický nedostatek. Důvodem je špatné postavení v zákoně.

Romana Lehnnerova o jejím zážitku na diskuzi audiocafe (Foto: Ondřej Mareček)

BRNO  „A pak mi zavolali, že teda vlastně zemřel, vzpomíná Jitka na tragickou událost, která se stala jí a jejím třem dětem před dvěma lety. Čekala tenkrát na manžela, než se vrátí z práce, ten však domů nedojel.

Tehdy jí dle jejích slov zachránil život krizový intervent, který k ní po události dojel. Krizový intervent pomáhá lidem v těžké životní situaci. Lidem, kteří jsou svědky tragédie, vyrovnávají se s nečekanou smrtí nebo vážným úrazem svých blízkých. Interventi poskytují zasaženým lidem psychickou podporu už od první chvíle, často ještě na místě neštěstí.

Krizových interventů je v České republice zhruba 250, což je kritický nedostatek. Důvodem je jejich špatné ukotvení v zákoně, které se začalo řešit před necelým čtvrt rokem. Kvůli němu nemocnice nezískávají příspěvek na jejich výcvik, statisíce korun tak raději investují jinam. Interventi přitom podle reportérky a autorky dokumentu Intervence Romany Lehmannové, jejíž manžel se této profesi věnuje, dostávají vzhledem k podstatě práce jen slabé finanční ohodnocení.

„Když manžel dostane zprávu, že má někam jet, je okamžitě v obrovském stresu. Musí rychle na záchod, nemůže se trefit do dveří, třese se mu celé tělo, popisuje Lehmannová. Ta se rozhodla strávit jeden den s interventkou Míšou, se kterou vyjela ke tragické dopravní nehodě, při níž rodiče přišli o syna. „Jak se blížíte k cíli, je to čím dál horší. Navigace vám hlásí ubývající kilometry a když dorazíte na místo, je to všude ve vzduchu. Z baráku jde skrze okna slyšet pláč, takový ten hrozný, hlasitý pláč totálního zoufalství. Zatímco šla Míša dovnitř, seděla jsem v autě asi tři hodiny a vůbec mi nebylo dobře, vzpomíná reportérka

Romana Lehmannová se dokumentem Intervence snažila uvést situaci okolo krizových interventů do pohybu. Den strávený v jejich pracovním prostředí a atmosféře jí přesvědčil o závažnosti tématu. Sehnat interventa ochotného vypovídat bylo těžké, z 250 zmíněných jí to umožnila pouze paní Míša. Složitá právní situace krizových interventů není ke dnešnímu dni nijak vyřešena. 

(Pozn. red.: Vzhledem k povaze tématu jsou u Jitky a Míši uvedena pouze křestní jména.)

Klíčová slova: intervence, tragická událost, smrt, právo

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.