26.04.2018 15:55


Internet už nepatří mladým, seniorů s počítačem přibývá

Autor: Karolína Oškerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Počet seniorů na internetu vzrostl za posledních deset let ze čtyř procent na jednu třetinu. K internetu se většinou připojují ze stolního počítače. Mobilní připojení naopak využívají zejména mladí lidé s vysokoškolským vzděláním či ženy na mateřské dovolené. Roste také počet lidí nakupujících online. Internetové připojení ale stále nemá milion domácností.

Seniorů na internetu přibývá, Infografika: Karolína Oškerová, Zdroj: Český statistický úřad

Praha - Používání internetu je mezi seniory stále oblíbenější. Jenom v roce 2017 jej používalo 660 tisíc z nich. Počet uživatelů internetu mezi seniory vzrostl v posledních deseti letech bezmála o 30 procent. V budoucnu se bude toto číslo jistě zvyšovat. Důvodem je mimo jiné to, že současné generace zvyklé využívat internet v každodenním životě zestárnou. „Vloni používaly internet tři čtvrtiny lidí v předdůchodovém věku 55 až 64 let,“  uvedl ředitel odboru statistik rozvoje České statistického úřadu Martin Mana.

Přestože stolních počítačů v domácnostech ubývá, senioři tvoří skupinu, která je k práci na internetu využívá nejvíce. Na internet se připojují většinou pouze z jednoho zařízení. „Zatímco využívání internetu na notebooku a mobilním telefonu s věkem rapidně klesá, u stolního počítače je tomu naopak,“ řekla Lenka Weichetová z odboru statistik rozvoje Českého statistického úřadu.

V Česku je zhruba milion domácností bez internetového připojení. Osmdesát procent z nich uvedlo, že připojení k internetu nechtějí nebo nepotřebují. Necelých 40 % pak přiznalo, že s internetem neumí pracovat. Mezi další důvody patří vysoké náklady či obavy o soukromí. Bezdrátové připojení k internetu používá 75 procent lidí pod čtyřicet let a 77 procent rodin s dětmi.  Internet v mobilu využívají zejména mladí lidé do 24 let.

„Internet používám hlavně k vyhledávání různých informací na výlety, takže mapy, trasy a nějaké informace o přírodě, třeba kde rostou houby,“ vysvětluje důchodce z Karviné Karel Kokrda. Naopak mladí lidé využívají internet například k nakupování.  Ve skupině od 24 do 34 let uskutečnilo v posledních dvanácti měsících online nákup bezmála 80 procent z nich.

Klíčová slova: statistika, senioři, internet, počítač

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.