02.05.2016 09:57


Internacionála, pivo a rudé vlajky. Komunisté oslavili První máj

Autor: Adam Fogl | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Na výstavišti v pražských Holešovicích se prvního května každoročně scházejí příznivci komunistické strany. Rudé vlajky, plamenné projevy, zpěv Internacionály nebo Písně práce - tradiční prvomájové oslavy jako by si nezadaly s oslavami před rokem 1989. Snad jediné, čím se dnešní slavnost odlišuje, je přítomnost protikomunistických demonstrantů.

Autor: Adam Fogl

„Zajištěno bude občerstvení, prodej levicové literatury, k dispozici budou májové Haló noviny a dobrá nálada všech,“ lákaly webové stránky komunistické strany k návštěvě výstaviště v pražských Holešovicích. U zdejší Křižíkovy fontány vyrostlo pódium, řada stánků a jako každý rok sem zamířily stovky příznivců komunistického hnutí.

Doprovodný program s živou hudbou začal už o deváté ranní, hlavní část ale startuje až v půl dvanácté. Výstavištěm se line státní hymna, všichni vstávají, ale toho, kdo by se po doznění verše „Země česká, domov můj“ chtěl automaticky usadit zpátky na lavičku, překvapí nečekané pokračování. Následuje totiž druhá sloka, která avizuje, že „sa nad Tatrou blýská“. Komu by to ještě nebylo jasné, nejpozději teď si uvědomí, že se dnešní den ponese v duchu minulosti.

„Čest práci,“ zdraví přítomné poslankyně Marta Semelová, která je moderátorkou celého setkání. Setkání je asi tím nejlepším slovem, které se pro popis dnešní akce hodí.

Částečně se tu totiž oslavuje Svátek práce, více než sto dvacet let staré výročí dělnické vzpoury v americkém Chicagu. Částečně se vzpomíná na konec druhé světové války. Částečně se tu koná předvolební mítink, na pódiu vystupují čelní představitelé KSČM i kandidáti v podzimních senátních volbách. Ale ze všeho nejvíc jde prostě o setkání. Staří známí si zde podávají ruce, společně stojí frontu u stánku s pivem nebo kořalkou, společně debatují o aktuálním dění. 

„Pojďte si dát horkou medovinu!“ vyvolává jeden z prodejců. O pár metrů vedle probíhá burza knih s tematikou marxismu-leninismu. Svoje plakáty a propagační předměty tu má i Komunistický svaz mládeže nebo Společnost česko-kubánského přátelství.

Ale to už zní první tóny Internacionály a lidé opět vstávají, je to přeci také hymna, hymna mezinárodního dělnického hnutí. Velmi starý muž, který celou dobu sedí u vstupu, u stolku s kasičkou na dobrovolné vstupné, s obtížemi vstává. Opírá se o stolek a nehlasně zpívá slova písně. Pohled, který v člověku vyvolá smíšené pocity.

Drtivá většina návštěvníků jsou zde důchodci, často velmi staří, o holích, někdy na vozíku. Jsou tu ale i celé rodiny, otec se synem nesoucí kubánské vlajky, mladá žena z plna hrdla zpívající Píseň práce. Téměř všichni se slavnostně oblékli, oprášili ze skříní obleky, kravaty, společenské šaty, někteří i uniformy. Oslavu svého oblíbeného svátku pojali skutečně vážně. 

Radost jim kazí snad jen skupinka demonstrantů. Když na pódiu řeční Marta Semelová, nebo stranický místopředseda Petr Šimůnek, jen pokojně stojí s transparenty v davu. Jakmile se ale program nachýlí ke konci a proslulá Křižíkova fontána se rozezní na Smetanovu Mou vlast, přesouvají se antikomunisté k východu a utvářejí jakousi uličku hanby.

Dvě desítky protestujících s tričky, plakáty a transparenty s nápisy jako „Komunisté zabili víc lidí než nacisti“ nebo „KSČM je zločinecká organizace“ pak odcházející důchodce častují leckdy i nevybíravými poznámkami. „Co tak smutně, soudružko? Zas je vás o jednoho míň?“ zahaleká jeden z nich na stařenku, která se pomalu belhá kolem a člověk si zase jednou uvědomí, že svět není černobílý. Někteří kolem aktivistů procházejí bez povšimnutí, někteří ukazují neslušná gesta, jiní se s nimi dávají do debaty, která se nedobere a nemůže dobrat žádného výsledku. 

„Že se s nima bavíš, táto,“ tahá žena za rukáv svého manžela. „Vždyť oni ani nejsou schopní něco kloudnýho dělat,“ dodává. Na to, aby přestřelka zůstala v rovině slovní dohlíží policisté a členové antikonfliktního týmu.

Ne všichni ale berou přítomnost protistrany negativně. „Tak zase za rok, hoši. Děkujeme za zpestření,“ směje se na demonstranty jeden z důchodců, zřejmě pravidelný návštěvník májových oslav. A odchází pryč, směrem k holešovickému obřímu ruskému kolu.

Klíčová slova: První máj, KSČM

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.