13.10.2019 18:10


Inspiraci beru všude kolem sebe, říká frontman kapely Self Made René Matlášek

Autor: Klaudie Břeňová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Písničkář, student psychologie, člen hudebních skupin Marod a Self Made. Tím vším je jednavacetiletý René Matlášek. Už od dětství píše písničky a hraje na kytaru. „Když přijde inspirace na písničku, zběsile píši a jsem jako v rauši,“ říká mladý písničkář. V roce 2015 založil skupinu Self Made, se kterou objíždí festivaly a koncerty po celé Moravě. Jejich nejnovější píseň Friendzone má na YouTube přes 130 tisíc zhlédnutí.

René Matlášek vypráví o muzice

Nejnovější píseň kapely Self Made se jmenuje Friendzone. Napsat ji bylo vaším nápadem?

Ano, pro Self Made píšu písničky jen já. Zrovna Friendzone mě napadla na semináři ve škole. Poslouchal jsem profesora a najednou mi v hlavě začala znít melodie Friendzone, a tak jsem vstal a odešel ven, abych si ji na diktafon nazpíval. Zbytek semináře jsem psal text a na konci hodiny jsem měl hotový refrén.

Jak dlouho vám trvá napsat jednu písničku?

Je to různé. Někdy napíšu za měsíc tři písničky a někdy za dva měsíce žádnou.

Kde berete inspiraci k psaní písniček?

Všude. To je na tom skvělé. Někdy přijde inspirace sama a někdy se snažím něco vymyslet. Často se stává, že něco dělám a najednou mě napadne melodie. Všeho pak nechám a musím si to zaznamenat.

Jednou z vašich další skladeb je Konstanta. Je to svatební duet, který jste nazpíval se zpěvačkou Lucií Rybnikářovou. Tato píseň je úplně jiná než písničky, které píšete pro Self Made. Lišila se vaše příprava na tuto skladbu?

Práce na Konstantě trvala devět měsíců a byla poměrně náročná. Poprvé jsem psal pro smyčcový kvartet, piano a kytaru, a musel jsem tak hodně konzultovat se zkušenějšími kolegy. Také bylo těžké najít zpěvačku, která by byla přibližně stejně stará a hodila se ke mně hlasem. A v neposlední řadě jsem musel najít muzikanty.

Kdy a jak vás napadlo, že se dáte na sólovou dráhu písničkáře?

Hrál jsem dlouho jen s naší rodinnou kapelou Marod. Založil ji táta a vždy to byla tradiční folková a trampská kapela. Asi v patnácti letech jsem se chtěl začít vyjadřovat hudebně jinak, a tak jsem začal písničkařit. Jezdil jsem potom po různých soutěžích, abych se zviditelnil.

Takže Self Made jste založil až po vašem písničkářském projektu?

Přesně tak. Před Self Made jsem se snažil vystupovat v duu se sestrou Alenou. To nám ale vydrželo jen chvíli, protože jsme chtěli dělat víc muziky, než se dá dělat ve dvou. Duo se tedy rozšířilo o kytaristu Vítu Štainglera a bubeníka Tomáše Vašíčka.

Jedním z členů Self Made je tedy vaše sestra. Lze sourozenecký vztah skloubit s kapelou?

Ano, sestra hraje na baskytaru. Je to zvláštní, ale náš vztah funguje lépe v kapele než mimo kapelu (směje se). V kapele máme určitá pravidla a nějakým způsobem pracujeme. Ve výsledku naše spolupráce funguje skvěle.

Jak často trénujete se Self Made?

Když máme čas (směje se). Kapela je částečně z Ostravy a Víťa je z Mohelnice u Olomouce. Díky tomu nebylo možné zkoušet každý týden. Před dvěma roky se sitauce zkomplikovala mým studiem v Brně. A teď k tomu začal Víťa studovat v Praze. Ale snažíme si plánovat alespoň jednou za měsíc celovíkendové soustředění.

Jak dlouho trvá natočit album?

To je různé. Většinou mám napsaných víc písniček a vybírám ty nejlepší. Taky se písničky musí secvičit s kapelou. Některou máme nazkoušenou třeba za den, jiná nám trvá déle. Třeba teď děláme na jedné písni se Self made už asi tři měsíce a pořád nevíme, co s ní.

Co album Mezi prsty, které vyšlo v roce 2017? Přijde mi, že se od zbytku vašich alb liší.

První nápad jsem dostal ve vaně. Motiv vody se v albu hodně prolíná a je slyšet i v první sloce písně Mezi prsty. Také to souvisí s úmrtím jednoho kamaráda a já jsem o něm dost přemýšlel. Byl jsem tehdy plný emocí. Sledoval jsem vodu, jak mi protéká mezi prsty a uvědomil jsem si, že je to s ní stejné jako s časem. Také nás omývá a mění.

Musíte sami vyhledávat místa, kde byste mohli hrát, nebo vám chodí pozvánky na akce?

Nejsme příliš známá kapela, ale občas se stane, že mamce (manažerka kapely, poznámka redakce) zavolají z nějakého festivalu, že by o nás stáli. Jinak mamka rozesílá nabídky po festivalech a po různých akcích. Za loňský rok jsem měl asi 60 koncertů. Z toho většina byly mé sólové koncerty, pak koncerty se Self Made a něco málo s Marodem. Marod je teď spíše v ústraní. Snažíme se propagovat hlavně Self Made a mě.

Čeká vás v nejbližší době nějaký koncert?

Se Self Made budeme mít koncert 19. listopadu v Kulturním domě Akord v Ostravě. Já budu vystupovat 30. října v Brně na křtu alba Pavla Čadka. Určitě také budeme se Self made na vánočních trzích v Ostravě a 12. prosince v Brně na Svoboďáku.

Jaké máte vize do budoucna?

Se Self Made bychom chtěli natočit další EP (prodloužený singl, poznámka redakce) a následně natočit i album. Také bych chtěl natočit druhou desku jako písničkář. Všechno je ale řešíme, protože je těžké skloubit kapelu se školou. Nyní navíc musím psát bakalářskou práci. Ale jsou věci, na kterých pracuju právě teď a doufám, že se povedou. Nicméně nechci víc prozrazovat.

René Matlášek pochází z Ostravy a je mu 21 let. Studoval na gymnáziu v Ostravě. V současné době studuje třetím rokem na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně obor Psychologie. Od třinácti let skládá písně. Začínal v rodinné folkové kapele Marod. V roce 2015 založil pop-rockovou kapelu Self Made, vystupuje ale také sám jako písničkář.

Klíčová slova: Self made, kapela, René Matlášek, písničkář

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.