22.04.2018 19:21


Infografika: Ceny kolejí příští rok porostou jen mírně. Studenti si za měsíc připlatí v řádu desetikorun

Autor: Michael Bouška | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Studenti, kteří využívají ubytování na kolejích Masarykovy univerzity, se příští rok nemusí bát dramatického zvýšení cen kolejného. Ubytovaní zpravidla zaplatí o korunu denně více. Naopak v menzách zdražují jídla až o desítky procent.

Změny cen kolejného. Foto: Michael Bouška

Brno – Ceny za ubytování na kolejích Masarykovy univerzity v příštím roce porostou jen o několik desítek korun měsíčně. Vyplývá to z nového ceníku, který Správa kolejí a menz zveřejnila na svém webu. V porovnání s cenami za pronájem bytů, které rostou prudkým tempem, je navýšení spíše symbolické.

Na kolejích čekají studenty i některé novinky. Například na koleji Mánesova probíhá příprava k instalaci bezdrátové sítě Wi-Fi. „Na konci března probíhalo měření pokrytí na budově. Samotná instalace Wi-Fi připojení bude možná až po zpracování projektu," uvedla vedoucí ubytovacího provozu Jana Sotolářová.

Některým studentům však přijdou ceny za koleje vysoké v porovnání s kvalitou, kterou nabízejí. Například podle studenta informatiky Jana Kalába, který je ubytován na koleji Mánesova, by mohlo být ubytování na lepší úrovni. „Hlavně by mohli vyměnit starý nábytek, jinak je ubytování na koleji celkem v pořádku," dodává. Někteří navíc považují ceny za ubytování přemrštěné. „Když každý platí přes tři tisíce a na bytě je nás 6, vychází cena za 3+1 na dvacet tisíc. Koupelna a kuchyně jsou navíc zastaralé," komentuje koleje na Komárově studentka sociologie Natálie Kuzmová.

Zatímco ceny za ubytování zůstávají podobné jako v minulém akademickém roce, ceny za jídlo v menzách výrazně rostou. I když stále platí, že jsou ceny výrazně levnější než v restauracích, vzrostly o desítky procent. Ještě na konci roku 2016 stál například smažený sýr méně než 35 korun, dnes studenti za stejné jídlo zaplatí skoro 45 korun. Do cen jídla se mimo jiné promítlo i navyšování platů v souvislosti s nízkou nezaměstnaností.

Klíčová slova: koleje, Brno, SKM

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.