16.11.2015 17:38


Indonésie v plamenech. Proč média mlčí?

Autor: Jolana Radinová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Přes tři měsíce zuří v Indonésii ohromné požáry, které ničí vše, co jim přijde do cesty. Hoří na dva milióny hektarů lesa. Oheň si vyžádal desítky lidských životů a přes jeden a půl miliónu Indonésanů trpí dýchacími problémy. Mizí celé vesnice i kriticky ohrožené druhy zvířat. Proč se o událost, kterou někteří odborníci nazývají katastrofou století, nezajímají média?

Horoucí peklo, které nastalo na většině indonéských ostrovů, si lze jen těžko představit. Pro srovnání právě teď produkují požáry více oxidu uhličitého, než celá ekonomika Spojených států a za poslední tři týdny se do ovzduší dostalo více CO2, než zvládne Německo vyprodukovat za celý rok.
Nebe je rudé, vzduch je horký a plný popela. V řadě měst je kvůli nedýchatelnosti doporučeno nevycházet z domu a většina letišť v zasažených oblastech omezila provoz. 

Tím ovšem výčet škod nekončí. Kromě lidí, umírají v plamech i ohrožené druhy zvířat a rostlin. Když jsem v září pomáhala v záchranné zoo na Bali, nacházelo se zde i několik zvířat, která byla přivezena z okolních ostrovů, především z Jávy a Sumatry, kde bylo jejich přirozené prostředí nenávratně zničeno. Oheň totiž sužuje nejen zemědělské plochy, ale i národní parky, kde žijí zvířecí druhy, které jsou téměř na pokraji vyhynutí. Například tygři sumaterští, kterých na světě zbývá méně než 400 kusů, orangutani, sloni sumaterští, nosorožci sumaterští, nebo levharti obláčkoví. 

Jolana Radinová. Foto: Lucia Brutovská

Kdo tedy nese za ohnivé peklo zodpovědnost?

Jsou to především zemědělské a těžařské firmy, které desítky let bezohledně plení indonéské lesy. Nejsnazší a nejlevnější metoda odlesňování je pro ně ždáření, které spolu s letošním nadměrným suchem dalo vzniknout největší ekologické katastrofě 21. století. Pomocí ohně, kterým spalují lesní porost, získávají firmy zemědělskou půdu, na které následně pěstují především palmu olejnou. Namísto druhově bohatých a nenahraditelných pralesů tak na velké části Indonésie uvidíte jen do nekonečna se táhnoucí palmové plantáže. Je to doslova zelená poušť.

Indonésie a Malajsie jsou největšími producenty palmového oleje na světě. Palma olejná je velmi nenáročná rostlina, která plodí i několikrát do roka. Po několika letech ovšem vyčerpá vodu a živiny z půdy natolik, že musejí zemědělci hledat nová místa pro své plantáže. A koloběh se ždářením začíná nanovo.
Palmový olej najdete ve svých oblíbených brambůrcích, sušenkách, čokoládách, ale i v rtěnkách či šampónech na vlasy. Velká část palmového oleje jde na produkci biopaliv. Podle kvót pocházející z Evropské unie je v České republice uplatňován povinný podíl biopaliv v pohonných hmotách (6,0 procent objemu pro motorovou naftu a 4,1 procenta objemu pro benzín). Ačkoliv si Evropská unie slibovala snížení vypouštění CO2 do ovzduší, povinné kvóty se naprosto minuly účinkem. Produkce biopaliv, zahrnující vypalování a ničení přirozených biotopů, vytváří ve výsledku mnohem více emisí, než klasická fosilní paliva. Nemluvě o CO2, které se aktuálně uvolňuje do ovzduší nad hořící Indonésií. 

Pokud média dávají určitému palčivému problému dostatečný prostor, vyvinou tlak na vládu a nejrůznější nadnárodní korporace, které budou nuceny danou situaci začít řešit. Najít tedy odpověď na to, proč média o této katastrofě mlčí, je obtížné. Aktuálně je tento problém v pozadí za teroristickými útoky, rozvratem Evropy a migrační krizí. Přesto mají a budou mít požáry v jihovýchodní Asii dopad na každého z nás. Že by se média postavila proti základním demokratickým zásadám a rozhodla se informovat jen o některých oblastech světa?

Co s tím můžeme dělat my?

Můžeme snížit svojí spotřebu palmového oleje. Pojďme si hlídat, co jíme a jaké přípravky používáme v koupelně. Prospějeme nejen svému tělu (palmový olej obsahuje především nasycené mastné kyseliny, kterých máme ve stravě obvykle více než dost), ale především celé planetě. A ne není to zbytečné, každá pomoc se počítá. Sledujte složení potravin a nepodporujte velké nadnárodní firmy používající palmový olej, kterými jsou například firmy Nestlé, Kraft, Heinz, nebo PepsiCo. 

Indonéská vláda prohlásila, že i přes všechno vynaložené úsilí se stále nedaří požár uhasit a pokud nepřijdou vydatné deště, devastace přírody bude pokračovat a ostrovy zůstanou zahaleny v oblacích dýmu. Otázku je, jak dlouho bude ohni trvat, než spolyká vše, co lze. 

Klíčová slova: Indonésie, požár, palma olejná

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.