14.05.2019 22:56


Indián v ohrožení nemá problém ani s fyzikou

Autor: Heda Greplová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Kdo čeká westernovku s pistolníky prohánějícími se severoamerickou prérií, zůstane překvapen. Místo na koni se představení koná ve vlaku a hospody nahradila třída s tabulí popsanou fyzikálními rovnicemi.

Vstup do Ha divadla/ Foto: Heda Greplová

Brno – Co takhle vrátit se do školních lavic? Představení Indián v ohrožení, které představilo Ha divadlo, rozhodně překvapí, nejen nezvyklou formou hry, ale i dvěma naprosto odlišnými scénami. První dějství hry se odehrává v dobře známém prostředí školních lavic. Roli učitele fyziky sehrál herec Cyril Drozda, který první polovinu představení učil diváky o základech Einsteinových teoriích relativity.

Do role se Drozda vžil natolik, že si divák opravdu mohl připadat jako v úmorných hodinách fyziky. Publikum dokonce zapojil do hry dotazy, na které však téměř nikdo neznal odpověď. „Po této hodině pět z vás bude vědět, o čem je řeč. Pouze dva z vás to pochopí, ale blbě,“ pronesl Drozda během hry. Samotné dějství se mohlo jevit až fádně, avšak forma inscenace Jiřího Havelky dokázala vykouzlit atmosféru, ve které se nenudil ani odpůrce teorie relativity. Gravitace, zákon akce a reakce nebo rychlost světla. To vše pomohli ztvárnit žáci sedící po stranách učebny.

V druhé části inscenace se děj přesunul do vlaku. Zpočátku změna prostředí působila až zmateně, ale diváka dokázala probudit do zcela jiné reality. V této podívané se opakoval stále stejný úsek představení dokola, ale pokaždé z jiného úhlu pohledu. Herci v podsatě aplikovali teorii relativity do zápletek ve vlaku. Mladík podává kufr své milé, průvodčí nahání zloděje a kvítí létá z okna a vrací se zpět. Tyto krátké příběhy se během hry zopakovaly tolikrát, že téměř neměly konce, což bylo poměrně chaotické. Herecké výkony však byly opravdu dobré a vyžadovaly spoustu soustředěnosti. Celou podívanou doprovázely zvukové kulisy a mlha.

Představení rozdělené do dvou dějových linek je něčím novým a neotřelým. Každá zvlášť by nedávaly smysl, ale dohromady tvoří skvělou podívanou. I když si divák mohl připadat v zákonech fyziky zmatený, hra ho přesvědčila o tom, že v životě tyto zákony aplikuje každý z nás, aniž by o tom musel nutně vědět.

 

Klíčová slova: Divadlo, hra, teorie relativity, představení,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.