16.12.2016 14:44


Improliga pro nás byla odrazovým můstkem pro vytváření vlastní tvorby, říkají herci improvizačního divadla Bafni.

Autor: Klára Procházková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Večer, kdy není nic předem jasné. Večer, kdy vše vzniká až na jevišti. Večer, při kterém budete vy dávat hercům témata. Alespoň tak charakterizují herci z improvizačního spolku „Bafni“svou show, kterou každý měsíc pořádají v Kabinetu múz.

Autor: Klára Procházková

Improliga je malinko o sportu, ale především o divadle. Tedy to alespoň tvrdí na svých webových stránkách Improliga, který sdružuje všechny improvizační týmy v republice. Ty se mezi sebou navzájem utkávají v improvizaci, kdy diváci během zápasů po každé scénce hodnotí, který tým byl lepší. „I my jsme původně začínali jako improligový tým a hráli jsme improvizační zápasy. Již několik let hrajeme především vlastní show,“ řekla manažerka a herečka brněnského improvizačního divadla „Bafni“ Simona Trávníčková. Improvizační divadlo Bafni tvoří v současné době osm herců a jeden pianista. Každý měsíc hrají v brněnském Kabinetu múz svou vlastní show. Je tvořena nejrůznějšími krátkými scénkami, přičemž každá scénka má svá specifická pravidla a hlavně představuje pro herce jinou výzvu.

„Formát večera je takový, že je vždy jeden z nás moderátor a „režisér“ v jednom. Jeho úkolem je celý večer provázet publikum a zároveň kočírovat herce, když je to třeba. Ostatní potom hrají ve scénkách,“ řekl další herec divadla Josef Zachar, kterému v rámci show nikdo neřekne jinak než Joe. „Všechno, co se ten večer odehraje, vzniká přímo na jevišti. Nemáme dopředu žádný scénář. Témata scének určují vždy diváci v hledišti,“ doplnila ho Simona.

Původně vzniklo improvizační divadlo v Kanadě jako spojení hokejového zápasu a divadla. Po určité době se rozšířilo do celého světa. „V Kanadě improligu vnímají skutečně velmi vážně. Jednotlivé týmy mají vlastní dresy, diváci hlasují pomocí hlasovacích zařízení a nad jevištěm je velká elektronická tabule, kam se započítávají body jednotlivých divadelních týmů,“ popsali oba herci. Do Čech přišly improvizační zápasy v roce 1999.

Láska, která přerostla v zaměstnání

Divadlo Bafni vzniklo v roce 2009. Původně to byl improligový tým, který se později začal zaměřovat na svou vlastní tvorbu. V současnosti je možné herce vidět jednou měsíčně v jejich vlastní improshow. „Moc nás to baví. S improvizací jsem začala tak, že jsem viděla představení „Bafni“ a naprosto mě to nadchlo. Nakonec jsem se k nim přidala a od té doby hraju. Divadlo se stalo jednou z nejdůležitějších součástí mého života,“ povyprávěla svůj příběh Simona a dodala, že v současné době ji i jejího kolegu Joea improvizace dokonce začala živit. Improvizační workshopy, které pořádají, jsou totiž vítaným prostorem pro seberozvoj kohokoli, kdo se chce naučit pohotovosti v reakcích, kdo chce pracovat na své spontaneitě, prezentačních dovednostech a u toho se bavit. Můžou sloužit i jako teambuildingový program pro nejrůznější firmy. „Je vidět, že zájem o impro roste. V současné době vedeme čtyři kurzy, kde improvizaci učíme. Každý z nich trvá jedenáct týdnů a na konci vždy účastníky čeká jejich vlastní absolventské představení. Pořádáme i víkendové improvizační workshopy v Brně a v Praze, které jsou taky zakončeny představením. Několik z našich účastníků teď dokonce založilo vlastní tým a začínají hrát improvizační zápasy,“ popsal potěšeně Joe.

Půlhodinová představení jako prostor pro větší hloubku

Herci spolku „Bafni“ však mají i další plány a hlavně motivaci posouvat se stále někam dál. „Improshow je skvělá, ale má určité limity. V krátkých scénkách nemůžete vytvořit postavy s hlubokou psychologií a během té chvilky dost často ani nemáte prostor vymyslet propracovaný příběh s mnoha dějovými rovinami,“ vysvětlili oba herci. „I z těchto důvodů už pár měsíců zkoušíme nový formát. Rádi bychom totiž kromě tradičních improshow jednou za dva měsíce uskutečňovali i takzvané longformové večery. Jedna scénka pak trvá třeba půl hodiny,“ popsali herci. Děj podle nich bude stále vznikat improvizovaně a v tu danou chvíli, ale už zde bude větší prostor pro vytváření psychologie postav a hloubky. „Vážně se na to těšíme, nejen proto, že jde o něco docela nového a je to tedy pro vás zajímavá výzva, ale především proto, že díky tomu je možné i v improvizačním divadle sdělovat divákovi nějaké téma, nechat mu prostor se sžít s příběhem a nahlížet novým způsobem na zadané téma,“ uzavřela Simona a Joe.

Klíčová slova: Bafni, improliga

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.