06.04.2013 10:02


Ida Kellarova se sbory Čhavorenge a Barbastella rozezpívá Brňany na Mezinárodním dni Romů

Autor: Nikola Jakubová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Kabinet Múz v Brně oslaví osmého dubna Mezinárodní den Romů koncertem. Ida Kelarová chce společně s pěveckými sbory tímto způsobem především poukázat na romskou kulturu. Zároveň však má být koncert připomínkou důležitosti oboustranné tolerance ve společnosti.

Brno – Romský pěvecký sbor Čhavorenge vystoupí v pondělí pod vedením sbormistryně Idy Kelarove v brněnském Kabinetu Múz. Společně zazpívají s hodonínským gymnaziálním sborem Barbastella. Navážou tak na dřívější  koncertování obou sborů v Brně, Zlíně, Hodoníně a Praze. Za spoluprací obou těles stojí občanské sdružení Idy Kelarove Mezinárodní iniciativa pro rozvoj etnické tvorby (MIRET). Hlavním cílem tohoto sdružení je vzájemné porozumění mezi romskou menšinou a většinovou společností v Česku. Romský sbor Čhavorenge v minulosti koncertoval s několika zahraničními sbory, hodonínský sbor Barbastella je však prvním českým pěveckým tělesem, se kterým aktivně spolupracují.

„Barbastella a Čhavorenge se poprvé setkali na třídenním workshopu v září. Byla to velice spontánní akce, takže jsme měli určité obavy, ale vše proběhlo v pořádku. Oba sbory se přijaly velice dobře, “ uvedla členka občanského sdružení MIRET Petra Borovičková. „Na koncerty míváme velice pozitivní ohlasy, pokaždé se jedná o velkou dávku emocí. To nás vždy ujistí, že má smysl něco takového podnikat,“ dodala Borovičková.

O přínosnosti spolupráce obou sborů hovoří i projektová manažerka sdružení MIRET Lucie Čechovská. „V tomto projektu došlo k tomu, že ačkoli členové obou sborů pochází z různého sociálního prostředí, mají jiné vzdělání či jiný způsob zábavy, spojuje je hudba. Sešli se, zazpívali si a to byla ukázka toho, že existuje nenásilná cesta k zamyšlení se nad problematikou multikulturního soužití,“ vysvětlila Čechovská.

Podle organizátorek bude koncert výjimečný právě tím, že Mezinárodní den Romů oslaví romský sbor Čhavorenge a Barbastella v Kabinetě Múz. „Mezinárodní den Romů se v minulých letech slavil v Lužánkách a nakonec to dopadlo tak, že se účastnili pouze Romové a mezi širší veřejnost se tato událost vlastně vůbec nedostala. Takhle se to posunolo do centra a ví o tom víc lidí,“ dodala Čechovská.

Členka hodonínského gymnaziálního sboru Anna Ambrozková oceňuje živost romských písniček: „Koncerty s Čhavorenge jsou hodně energické. Nezpíváme na nich žádné nudné a pomalé klasiky, u kterých bychom usínali vestoje. Nejlepší je právě ta živá nálada,“ řekla studentka.

Pondělní koncert bude podle Petry Borovičkové i o přímém kontaktu s diváky. „Kabinet Múz je poměrně malý, takže emoce a hudba půjdou přímo do posluchačů. Kontakt s publikem tak rozhodně nebude chybět,“ uvedla Borovičková.

Klíčová slova: koncert, sbor, Brno, zpěváci, hudba

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.