02.04.2018 19:33


I ve 21. století mají velikonoční tradice své místo

Autor: Dagmar Matulíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Mrskačka, šlahačka, dynování, koleda nebo pomlázka. Přestože se názvy v českých nářečích liší, tradice je stejná. První pondělí po prvním jarním úplňku se po celé republice nese v duchu oslav Velikonoc. Letos tento den vyšel na 2. dubna. Jestli se tradice v současnosti stále dodržují, zjišťovala redakce Stisku.

Hrkači obchází domy ve vesnici. FOTO: Dagmar Matulíková

Česká republika - Michal Kužela je dvaadvacetiletý rodák ze Slavičína na Zlínsku. Jako křesťan považuje Velikonoce za nedílnou součást jara. „Do kostela jdu poprvé v neděli, kterou začíná velikonoční týden. Potom chodím na mši ve hlavní dny svátků, takže ve čtvrtek, pátek, sobotu i neděli. Velikonoční pondělí začínám také svou účastí na bohoslužbě, ale pak chodím mrskat,“ popisuje. S pomlázkou obchází především rodinu, kamarádky a bývalé spolužačky ze střední školy. „Na Velký pátek držím půst, jehož součástí je i to, že by se do sobotního večera nemělo slavit,“ říká Kužela, který během pátku snědl jen jedno jídlo. Do velikonočních tradic se zapojila i jeho přítelkyně Simona Dlouhá. „Společně se Simčou jsme pekli velikonočního beránka. Povedl se nám,“ hodnotí s úsměvem Kužela, který si na dodržování tradic zakládá. Jeho přítelkyně mu za vymrskání pomlázkou dala vajíčka, která sama zdobila.

Ale najdou se i takoví, kteří velikonoční období rádi nemají. „Mně se na Velikonocích líbí to, že trávím čas s rodinou a jezdíme na návštěvy za známýma. Ale to je všechno,“ hodnotí Petr Jordán. Ten už odmala s velikonoční pomlázkou kamarádky neobchází. „Mrskat nechodím. Podle mě je to trapné a nepříjemné pro obě strany. Nelíbí se mi, že člověk mrská s tím, že za to něco chce,“ hodnotí Jordán, který tuto velikonoční tradici nemá rád.

Šestnáctiletý David Zemek to však vidí jinak. S kamarády chodí mrskat holky ve svém věku. Letošní Velikonoce se dokonce přidal ke skupině hrkačů. „Chodíme hrkat, protože zvony odletěly do Říma,“ konstatuje David Zemek. Během Velikonoc obchází se svými hrkajícími nástroji obec celkem sedmkrát. „Na Bílou sobotu od osmi chodíme vyhrkávat odměnu, to zabere tak tři hodiny. Pak si rozdělujeme peníze a sladkosti, které jsme dostali,“ vysvětluje Zemek. V jeho vesnici Pozlovicích chodí hrkat pouze chlapci, mezi kterými byl nejstarší. Na hrkání vzpomíná také Michal Kužela. „U nás se tomu říká vrkačování. Ale to jsem byl naposled před třemi lety. Teď už na to nemám čas,“ uzavírá Kužela.

Klíčová slova: Velikonoce, tradice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.