11.10.2017 19:33


I v Brně se v říjnu nosí růžová

Autor: Anna Jílková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Série akcí upozorňuje v říjnu na rakovinové onemocnění prsu. Informují nejen o možné prevenci, ale také o případech, ve kterých se ženy s nemocí již musely potýkat. Jednou z organizací, která se v České republice kampaněmi na toto téma zabývá, je Mamma HELP. Ve spolupráci s městem letos nachystali v Brně hned několik akcí. Tradiční barvou pro boj s rakovinou prsu je růžová, a proto se ve světě pro měsíc říjen používá také název „pinktober".

BRNO – Po celém světě se v říjnu bojuje růžovými stužkami proti rakovině prsu. Právě kvůli barvě, která je symbolem hnutí, se pro říjen používá název pinktober". Sdružení Mamma HELP již sedmým rokem dodržuje tuto tradici také v České republice. Lidé se k informacím dostávají na výstavách či přednáškách. Upozornit a šířit osvětu se však organizátoři snaží všemi možnými způsoby. „Letos poprvé nasvítíme kašnu u Janáčkova divadla do růžových barev. Slavnostní rozsvícení doplní kulturní program," okomentoval jednu z chystaných akcí první náměstek primátora Petr Hladík. Právě s městem spolupracuje Mamma HELP při organizaci říjnových událostí prvním rokem. Fontánu společně rozsvítí ve čtvrtek v šest hodin večer.

Svůj projekt Říjen v růžové odstartovaly ženy z organizace Mamma HELP již poslední zářijový den, a to společným pochodem. Snaží se touto cestou upozornit na nebezpečí rakoviny prsu. „Možných rizik jsem si vědoma, jelikož toto onemocnění se u nás v rodině vyskytlo. Jsem ráda za všechny akce, které se na něj snaží upozornit," uvedla Nikola Ostřížová, jejíž matka úspěšně absolvovala léčbu rakoviny prsu.

Kromě úvodního pochodu sdružení připravilo dvě výstavy, které mohou lidé navštěvovat celý říjen. K tématu prevence vznikla série fotografií s názvem Škola Michael pro Mamma HELP v Brně, která je k vidění v Poliklinice Zahradníkova. Mladí fotografové výstavou ukazují, jak právě oni vnímají problematiku rakoviny prsu. Druhá z výstav nese název Říct to dětem a je součástí dlouhodobějšího projektu. Snažíme se upozornit na fakt, že pomoc potřebují nejen ženy samotné ale také jejich rodiny. Těm se v Česku moc pozornosti nevěnuje," uvedla koordinátorka centra Mamma HELP Lenka Pelánková. Fotografie s touto tématikou mohou návštěvníci zhlédnout v obchodním domě Velký Špalíček. I po jejím skončení však bude projekt pokračovat. „Máme psycholožky, na které se ženy v těchto situacích mohou obrátit," upřesňuje rozsah projektu Pelánková a dodává, že na toto téma vydali také příručku, kterou si mohou zájemkyně v centru vyzvednout.

Výstava nese název Říct to dětem a je nainstalována v obchodním centru Velký Špalíček.

Mamma HELP není jedinou organizací, která v říjnu něco podobného pořádá. Na důležitost prevence se prostřednictvím kampaně Ostře sledovaná prsa zaměřuje také Aliance žen s rakovinou prsu. Původně jednorázová akce zaznamenala v roce 2015 takový úspěch, že organizátoři tento rok působí již v jednadvaceti českých městech, včetně Brna. Součástí kampaně je mobilní „prsní stěna" tvořená sádrovými odlitky prsou zdravých i nemocných žen.

Klíčová slova: říjen, rakovina prsu, Mamma HELP, výstava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.