03.05.2018 09:33


I Slunce slaví

Autor: Tereza Košťálová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Svůj významný den, svátek, nemusí mít jen lidé. Svátek proto dnes slaví také Slunce. Ano, ta žlutá věc, která každé ráno vychází a každý večer zapadá. Den Slunce má připomenout významnost sluneční energie pro život.

Tereza Košťálová. Foto: Martina Hykšová.

V dnešní době už slaví svátek kdekdo a kdeco. Od svátků, které jsou vcelku pochopitelné jako je Den hasičů, přes ty úplně nesmyslné. Svátek totiž slaví třeba i mrkev. Dnes má svůj den D Slunce. Ze Země vypadá jako žluté kolo, ve vesmíru je to obrovská koule tvořená převážně vodíkem a héliem. Proč má ale slavit svůj den?

Je jisté, že život na Zemi by bez slunečních paprsků nebyl. Stále ale přemítám, jestli je to až natolik významný prvek, který potřebuje mít svůj významným den. Když je Den Země, tak někteří lidé a školy uklízí poházené odpadky, a tím pomáhají krajině. Ale jak oslavovat a pomáhat Slunci?

Na Slunce se nikdo jen tak nepodívá, tedy podívá, ale jen ze Země nebo vesmíru, ale určitě se na něj nikdo nepostaví tak jako na Měsíc. Nehledě na to, že odpadky by se v Slunci rozpustily. Jisté je, že životnost Slunce nijak neprodloužíme a můžeme jen doufat, že nás bude hřát jako dobrý pocit na srdíčku ještě pěknou řádku let.

Úplně stejně jako Slunce by ale mohla mít svůj významný den každá hvězda i vesmírné těleso. Zarážející je, proč nemá svůj významný den třeba Měsíc. Vždyť i Měsíc přináší na Zemi alespoň částečně světlo, ačkoliv i to je možné jen díky Slunci.

Slunce je ale přece jen ještě něčím výjimečné. Čím? Mimo to, že je to nejbližší hvězda naší planety a díky ní je na Zemi život, dokonce neslaví jen jeden významný den, ale rovnou dva. První se jmenuje Den Slunce a slaví se na začátku května a druhý je Evropský den Slunce a slaví se v půlce května.

Tak si sluníčko připomeneme rovnou dvakrát po čtrnácti dnech. Jednou bez Evropy a po druhé s Evropou, aby si tu parádu oslav užilo do sytosti a svítilo na nás dál. A když už jsou dva dny Slunce, mohl by být ještě den třetí. Mezinárodní. Třeba se jednou dočkáme tria dnů Slunce.

Klíčová slova: Slunce, Den Slunce,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.