04.05.2016 12:52


(I)racionální naštvanost Evropanů

Autor: Adéla Klečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Legendární zpěvák a zakladatel skupiny Nirvana Kurt Cobain jednou řekl: „Jenom proto, že jsi paranoidní, neznamená, že po tobě fakt nejdou.“ Pokud by se citát této rockové legendy upravil na „Jenom proto, že jsou lidi naštvaní, neznamená, že vzteky přišli o rozum,“ docela dobře by v jedné větě zachycoval nálady, které teď rezonují mezi obyvateli Evropy.

Autorka glosy Adéla Klečková Foto: Hana Drahokupilová

Nelze se divit Němcům, že jsou frustrovaní, když kancléřka přijala za minulý rok asi jeden a půl milionu uprchlíků. Nejspíše proto, aby ukázala světu (a médiím), jak je laskavá. A že čím dál tím více sympatizují s pravicově populistickým hnutím Alternativa pro Německo. Nebo přihlíží dramatickým protestům extrémistických nacionalistů z Pegidy.

Je pochopitelné, že Francouzi, hluboce zasaženi pařížskými teroristickými útoky, už mají plné zuby nic neřešící, mírné politiky Francoise Hollanda.

 

A že je čím dál tím více zajímají xenofobní, anti-islamistické výroky pravicové populistky Marie Le Penové.

Není zase tak překvapivé, že Italové, jejichž zemi řídí v řadě už třetí premiér, který nevyhrál volby, přestávají věřit v demokracii a hledají zastání u dřívějšího klauna italské politiky populisty Beppe Grilla.

Nebo že první kolo rakouských prezidentských voleb poté, co si z jejich země uprchlíci udělali přestupní stanici a jejichž noviny průběžně plní příběhy mladých žen skupinově znásilněných mladistvými muslimy, s přehledem vyhrál kandidát proti uprchlické pravicově populistické strany Svobodných Norbert Hofer.

Nelze se divit ani Slovákům, Polákům a Čechům…

Všechny výše zmíněné příklady jsou jen logickou odpovědí na svět, který se náhle z nějakých důvodů začal chovat nelogicky.

Je pravdou, že populisté budují svoji popularitu na strachu. Nabízí drastická, často dokonce nereálná řešení. Budí v lidech nedůvěru k ostatním zemím a mezinárodní spolupráci.

Na druhou stranu je ovšem také fakt, že právě tyto figurky jsou často jediní napříč politickým spektrem, kteří nazývají věci pravým jménem. Kteří říkají to, co zavedení politici kvůli diktátu politické korektnosti říct nechtějí. Nebo nemohou.

Ano, je pravdou, že se lidé napříč Evropou bojí a začínají mít vztek. Hlavně na politiky, kterým výměnou za slib ochrany dali ve volbách své hlasy. Otázka, kterou by si (nejen) politické špičky měly položit, zní, zda jde o strach čistě iracionální? Či k němu zástupci tradičního establishmentu dali lidem nějaký racionální důvod? 

Klíčová slova: populismus, Evropa, uprchlíci, strach, vztek

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.