14.12.2019 16:40


I přes noc se učilo na gymnáziu Jaroška. Třeba jak správně rozsvítit světlo

Autor: Jiří Kašpárek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pro veřejnost zorganizovali studenti z gymnázia Jaroška desítky tematicky různorodých přednášek od vesmíru přes cestopisy až po každodenní život. „Nápad pochází z Prahy. Zprostředkováváme studentům možnost přednášet jiným a posunout tak všem znalosti a schopnosti. Rozšiřují si tím obzory,“ sdělil organizátor BrNOCI Daniel Perout.

Designu se věnoval Matej Lieskovský. Autor: Jiří Kašpárek

Brno – Prostor vědě a informacím dali studenti brněnského gymnázia Jaroška z pátka na sobotu. Věnovali se vesmíru, politice, ochraně mořských želv v Indonésii či jaderné fúzi. O ní promluvil odborník na jadernou fúzi Aleš Podolník. „Už bylo několik oznámení, že jadernou fúzi máme, ale vždy to byl podvrh. Budeme ji mít, až se rozhodneme a až se na to všichni začneme soustředit,“ řekl. Dodal zajímavost, že hélium je vzácnější než ropa a že nám také dříve dojde. Přitom je pro vědecké potřeby velmi důležité.

Praktičnosti designu v každodenním životě se věnoval Matej Lieskovský. „Dobrého designu si nevšimnete, protože je intuitivní. Ten špatný naopak nebude praktický. Například vypínač blíže ke dveřím by měl rozsvítit světlo blíže ke dveřím. A když přijede výtah, měl by dát najevo vzestupným či sestupným tónem, kam pojede,“ radil lidem. Přednášky oslovily pravidelné účastníky Petra Sochora a Veroniku Burýskovou. „Bylo to zajímavé. Hlavně ta fúze byla nabitá informacemi. A potom ten design za to stál,“ řekli společně.

Na své si přišli i zájemci politiky. Dozvěděli se, jak efektivně využívat své volební hlasy. „Co mám udělat, abych nejlépe pomohl své straně? Pomůže jí, když k volbám nepůjdu? Pokud nedám slabší straně hlas ve svém kraji, tak křeslo může připadnout té straně v kraji jiném,“ shrnul svou přednášku Petr Klanica. Zároveň přiznal, že tuto strategii musí zvolit více než patnáct procent voličů, aby se to do výsledku výrazněji promítlo. Podotkl ale, že by to díky virální kampani mohlo být možné.

Celý čas však nepatřil pouze namáhavému přemýšlení. Lidé si oddechli u filmu, který shrnul předchozí ročníky, či u mystery roomu, ze kterého se vyklubalo komentování fotek. A kdo chtěl mozek prokrvit pohybem, tak se roztančil na parketu. „Chtěli bychom hlavně zlepšit komunikaci s lidmi na internetu a aby byl jednodušší pohyb po budově,“ prozradil budoucí plány organizátor Otto Jirka.

BrNOC neboli Brněnská přednášková noc se letos konala pošesté a podruhé za jeden rok. Navštívilo ji přes dvě stě lidí a třicet přednášejících. Viděli na čtyřicet přednášek. „Každý rok se zlepšujeme. Rozšiřujeme počet přednášejících i organizátorů. Zlepšujeme také zázemí, jídlo. Hlavně chceme, aby se BrNOC udržela i nadále,“ řekl Perout. 

Klíčová slova: BrNOC, vzdělání, věda, přednášky, Jaroška

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.