10.11.2017 14:53


I nevhodně zaparkované kolo může ublížit. Nevidomí s ním nepočítají

Autor: Anna Jílková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Přestože v únoru letošního roku město schválilo vznik Poradního sboru pro bezbariérové město, který se snaží udělat Brno pro lidi s omezenou schopností pohybu přístupnější, nevidomí se stále setkávají s překážkami. Často jim je vytvářejí sami lidé, kteří si toho ani nejsou vědomi. Proto se o těchto problémech snaží informovat veřejnost i centrum pro nevidomé TyfloCentrum. 

BRNO – Dnem otevřených dveří upozorňovalo TyfloCentrum na problémy, se kterými se lidé s postižením zraku setkávají. „Jsou to věci, na které lidé normálně ani nepomyslí a nedělají je schválně, ovšem nám nevidomým značně komplikují život,“ podotkl konzultant centra Josef Konečný. Proto pozvali ve čtvrtek devátého listopadu návštěvníky k sobě do centra, aby se mohli i oni vžít do jejich role a vyzkoušet si zdánlivě banální věci, avšak v naprosté tmě – nachystat si svačinu, cvičit na míči nebo si dát čaj či kávu ve speciálně připravené kavárně. Kromě toho si návštěvníci mohli propůjčit speciální pomůcky, jako je Pichtův psací stroj nebo zvuková pistole.

Návštěvníci si mohli vyzkoušet také některé z pomůcek, které nevidomým usnadňují každodenní život

Ve své přednášce Josef Konečný posluchačům popisoval, jak zacházet s nevidomými, když je potkáte na ulici. „Fyzické pomoci není potřeba se bát, jen si uvědomte, že s námi můžete mluvit. Začněte tím, že nám pomoc nabídnete a hned nás někam netahejte,“ říkal nevidomý Jan. Ideální je při převádění nechat nevidomého, aby se chytil za váš loket, a postavit ho k pevné překážce, případně mu pomoci se zorientovat. Doprovod by měl jít také vždy první a upozornňovat na schody, zúženiny či louže. "Lidé nám často v tramvaji uvolní místo, ale neřeknou nám o tom. Nebo slyším 'tam máte volné místo, pane, posaďte se'. Přitom stačí nám položit ruku na opěradlo sedadla a dál my už si poradíme," říká Konečný.

Se slepeckou holí si takto postižení lidé dokážou poradit velmi dobře. Zákeřné jsou však překážky, které začínají až od pasu nahoru. „Ty slepec odhalí doslova až nárazem do nich,“ dodal Konečný. Klasickými zábranami jsou odstavená kola, auta, nešikovně vysunuté reklamní poutače, předzahrádky u kaváren nebo kontejnery. Na jaře do cest také zasahuje přerostlá zeleň.

Právě tyto potíže má z města pomoci odstraňovat Poradní sbor pro bezbariérové město Brno, který vznikl v březnu 2017. Ve své činnosti spolupracuje se zástupci cílových skupin, mimo jiné právě i s nevidomými. „My nemáme žádnou oficiální roli, řešíme to jen ve svém volném čase. Dodáme jim podněty, ke kterým oni mohou, ale také nemusí přihlédnout,“ komentuje spolupráci Konečný.

Velmi užitečnou pomůckou pro nevidomé jsou malé ovladače, pomocí nichž mohou aktivovat všude po městě umístěné vysílače. Označují vstupy do podchodů nebo do budov, ohlásí právě přijíždějící dopravní prostředek. Jejich vlastníci nemusí tápat po tlačítkách na přechodu, ovladač je ohlásí a krátce na to naskočí na semaforu zelená.

TyfloCentrum poskytuje svým klientům komplexní služby. Nabízí asistenční či sociální služby nebo odborné poradenství. Funguje také jako půjčovna speciálních pomůcek. Zrakově postižení si mohou za poplatek zapůjčit například Pichtův psací stroj, indikátor hladiny do skleničky nebo i speciálně upravené společenské hry či míče. Navíc ve středisku provozují ateliér, ve kterém mohou nevidomí tvořit. „I ti absolutně nevidomí jsou schopni výrobek dokončit z 90%. Poté je dotváří naši sociální pracovníci a připravují je k prodeji. Prodáváme je zde v centru, máme e-shop, pořádáme různé prodejní akce,“ uvedl vedoucí marketingu střediska Michal Ptáček. Centrum sídlí v současnosti v podnájmu v Králově Poli. Rádi by se však brzy přestěhovali do vlastního. Na rekonstrukci objektu založili sbírku.

Klíčová slova: nevidomí, centrum, TyfloCentrum, slepecká hůl, pomůcky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.