07.05.2011 16:59


I na konci světa se dokážeme pobavit

Autor: Martina Němečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

K tradičním studentským potěšením před jarním zkouškovým obdobím patří majálesy. Po placeném Brněnském Majálesu, který byl nabitý interprety z české i slovenské scény, jsem se vydala i na méně komerční akci Vysokého učení technického v Brně (VUT).

Brno — Ať  toho dne nasednete do jakékoliv šaliny směr Královo pole, je narvaná. Naneštěstí se pachtíme už ze zastávky Komárov na další konečnou v Technologickém parku. Vypadá to tam jak na konci světa. „Asi ty technické typy separují od ostatní společnosti,“ vysvětluje si kamarádka Ivča polohu většiny kolejí VUT. Poté přemítáme, jak to tam bude asi vypadat, ale podle dostupných informací se v davu dá dýchat a kapely hrají obstojně. Po vystoupení z tramvaje se vyhrne dav a tlačí nás blíž k místu konání. Nebráníme se.

Nejlepší je vyrazit s partou lidí. Foto: Martina Němečková.Hned zkraje nás uvítají dlouhé řady odporných mobilních záchodků Johnny servis. „Ááá, tohle nesnáším,“ rozčiluje se kamarádka Zdenka, která přijela z Olomouce speciálně na Studentský VUT Majáles. Poté už se vydáváme vstříc zážitkům. Nutno říci, že místo konání, provizorně upravené parkoviště a louky, je už dostatečně zaplněné, aby se kapelám dobře hrálo. A taky že hrají jako o život. Plzeňští Mandrage zpívají své Hledá se žena. Stíháme pak už jen poslední písničky a jdeme si stoupnout do dlouhé fronty na langoše. U všech stánků jsou zástupy lidí, všichni vypadají hladově a žíznivě. Láká je nejspíš pivo pochybné kvality za pětadvacet korun.

Po langoších a jiných pochutinách začínáme sledovat motoshow. „To není zrovna můj šálek čaje, já se těším hlavně na Polemiky a jejich: …komplikovaná, chceš ju celú prečítať, na pomoc slovník musíš brať…“ začíná prozpěvovat Slovenka Lucia. Snažím se natáčet na kameru. Ejhle, došla baterka, slíbené video nebude. Naštvaná, že tohle neklaplo, se alespoň snažím vnímat, co se děje kolem mě.

Neznámí Čankišou hrají jakési variace na turecké písně. Uznáváme, že rádoby turecké vlnění klukovi stojícímu vedle opravdu jde. Baví nás tím do konce vystoupení, i když Čankišou už dávno hrají evropsky znějící muziku. „Já neměl jenom piva, nejlepší je, že si sem můžete přinést vlastní alkohol. A pak už jde vlnění úplně samo,“ odpovídá na otázku, kolik měl piv. Na konci majálesu o něj zakopnu. Leží na chladné zemi a vypadá spokojeně.

Lidé ve frontě u stánku s pivem. Foto: Martina Němečková.Ready Kirken bez Michala Hrůzy jsou jednoznačně hrůza. Většině lidí už to ale nevadí. Polemici na rozdíl od Kirkenů zabodují a slíbená Komplikovaná rozhýbe davy. Slováci mají největší radost. „Jen si to užívejte, zítra stejně prohrajete!" vyřvává opilý Čech a má štěstí, že na něj nenaskáče deset bojechtivých Slováků okolo. Polemici sbalí svá fidlátka a nastupuje poslední kapela večera Support Lesbiens. Venku už je pořádná zima, ale v davu je teplo. Nečekáme ani na konec vystoupení, rozhodneme se jet jedničkovým rozjezdem. Bohužel se tak rozhodnou i další stovky lidí.

Akce to byla bezpochyby únavná. A že se tam pořádně nic nestalo? „Byla jsem i na tom více komerčním majálesu minulý týden a nějaká holka si tam roztrhla ruku o ostnatý plot. Jak byla opilá, chtěla si zkrátit cestu a přelézt ho. Tolik krve jsem v životě neviděla,“ sděluje nám účastnice Studentského VUT Majálesu Natálie Hamová. Zkrátka, lepší je se jednoduše se bavit, než drátem…do ruky.

Klíčová slova: Studentský VUT Majáles, Polemic, Čankišou, Support Lesbiens, Ready Kirken

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.