05.12.2020 18:47


I letos se lidé můžou vydat na vánoční trhy v Brně. Stánkaři se ztrátami počítají

Autor: Lenka Hubáčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Vánoční trhy v Brně začaly ve čtvrtek. Návštěvníci si mohou prohlédnout stromeček nebo betlém. Kvůli opatřením je ale méně stánků a organizátoři neplánují ani žádný doprovodný program. 

Brno – Lidé mohou navštívit brněnské vánoční trhy, které začaly ve čtvrtek a budou pokračovat až do 5. ledna. Stánky lidé najdou na náměstí Svobody, Moravském náměstí, Dominikánském náměstí a na Zelném trhu. Kvůli vládním opatřením je jich ale méně a neprodává se v nich jídlo ani pití určené ke konzumaci na místě.

Vánoční trhy v Brně jsou letos od předešlých let odlišné hned v několika věcech. Kvůli omezenému shromažďování lidí oficiálně nezahájilo trhy tradiční rozsvěcování stromečku. Stánkaři začali prodávat po uvolnění vládních opatření. Lidé si od nich můžou koupit jen rukodělné a řemeslné výrobky - například čepice a šály, formičky na cukroví, keramické výrobky nebo třeba svíčky.

S ohledem na současnou situaci je oproti jiným rokům i nižší návštěvnost. „Počítala jsem s tím, že přijde méně lidí. Pracovala jsem v nemocnici, takže chápu, že někteří lidé mají třeba strach,“ popsala prodávající Kateřina Křeková. Stánkaři s určitými ztrátami počítají, ale snaží se být optimističtí. „Ztráty už jsou. Ale každý rok je to tak, že čím víc se blíží Vánoce, tím víc chodí lidí. Doufám, že to tak bude i letos,“ sdělila spolumajitelka stánku Šperky ze starých hodinek Lenka Puklová. „Město nám dalo vědět, že stánky budou v omezeném počtu, a kdo dřív zareaguje, ten bude mít místo,“ dodala a vysvětlila, jak brněnští úředníci rozhodovali o výběrů stánků.

Návštěvníci můžou na trzích nasát vánoční atmosféru nebo dokoupit dárky. Jídlo a pití si však kvůli opatřením na místě dát nemůžou a nedočkají se ani doprovodného programu v podobě koncertů a vystoupení. Chybí i klužiště pod Joštem a vánoční zvonička. „Myslím si, že i kvůli tomu přijde letos méně lidí. Chodí sem, aby se najedli a popili něco dobrého. Většině lidí o ten samotný jarmark až tak nejde,“ okomentovala situaci dlouholetá prodávající Ivana Kovářová.

O tradiční zimní nápoje ale lidé úplně nepřijdou. Turbomošt i Punčový bar si zřídili výdejní okénka u některých barů v centru města, a tak si návštěvníci pro pití můžou zajít tam. „Turbomošt má okénka ve Slasti na Zelném trhu, u Baru, který neexistuje, poblíž náměstí Svobody nebo třeba u 4 pokojů,“ řekl prodávající Radek Zabloudil. Přestože o tom zatím lidé moc neví, chodí jich podle brigádníků poměrně hodně.

Některé věci se ale nezměnili. Na Dominikánském náměstí si lidé můžou prohlédnout Halouzkův betlém s více než stovkou ručně vyřezávaných dřevěných figur. Na Moravském náměstí se zase můžou už potřetí projet na Adventním kole s výhledem na trhy a dominanty Brna. „Na trhy jsem se těšila. Mám ráda tu atmosféru a chtěla jsem podpořit české výrobce. Ale je pravda, že letos je to jiné,“ řekla návštěvnice Marta Nováková.

Klíčová slova: vánoční trhy, Brno, Vánoce, koronavirová opatření

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.