05.12.2017 13:58


I dárkem na poslední chvíli je možné pomoct

Autor: Lenka Čechová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Netradiční dárky, jako jsou například kozy, vlněné deky nebo očkování proti obrně, se stávají stále oblíbenějšími. Darovat k Vánocům opravdovou pomoc do různých koutů světa jde i na poslední chvíli, certifikát dorazí elektronicky. Kdo neshání překvapení pro své blízké, ale stejně chce přispět, může obdarovat děti z dětských domovů. Možností, jak před Vánocemi pomoct, je celá řada.

Možnosti, jak pomoci v předvánočním čase

Brno – Nakoupit nevšední dárky pro rodinu nebo dopřát dárek dětem z dětských domovů. Možností, jak před Vánocemi pomoci ostatním, je hned několik. Kromě darování koz, tablet na čistění vody a dalších pomůcek je možné přispět i v místních charitách a dětských domovech. Podle mluvčího Unicefu Miroslava Ledvinky jsou lidé před Vánocemi k charitě vnímavější a častěji myslí na druhé.

Symbolicky darovat vlněnou deku nebo očkování proti dětské obrně mohou lidé prostřednictvím Dárku pro život. Za svůj nákup obdrží certifikát, který pak mohou věnovat například k Vánocům nebo narozeninám. Projekt funguje celoročně, ale tři čtvrtiny všech dárků se prodají právě v předvánočním období. „Největší nápor kupujících bývá těsně před Štědrým dnem a během něj, jelikož certifikát lze stáhnout elektronicky,“ řekl mluvčí organizace Miroslav Ledvinka.

Podobně funguje i Skutečný dárek. Za devět let lidé darovali kozy, ovce a další pomoc za zhruba devadesát milionů korun. I za svůj nákup zde obdrží přispěvatelé certifikát, který pak mohou věnovat někomu dalšímu. „Muži nakupují hlavně kozy, ženy zase slepice,“ shrnul mluvčí organizace Člověk v tísni Tomáš Urban a potvrdil, že i Skutečný dárek nakupují lidé hlavně před Vánocemi. Urban zároveň dodal, že obliba projektu stále roste.

Věnovat dárek dítěti z dětského domova umožňuje projekt Strom splněných přání. Zájemci si mohou vybrat, jestli chtějí obdarovat holku nebo kluka, zároveň znají i věk dítěte. Letos mohli lidé vybírat z více než tisícovky přání, na splnění čeká necelých dvě stě. „Nejrychleji se plní dárky levné a užitečné, na konci zbývají telefony a tablety, u kterých jsme letos omezili horní hranici ceny,“ uvedla zástupkyně ředitelky organizace Dejme dětem šanci Tereza Tkadlecová. Počet takto zakoupených dárků každý rok roste. „Ale i u dalších našich projektů zaznamenáváme růst, za což jsme velmi rádi,“ sdělila Tkadlecová. 

Strom splněných přání přivedl k pravidelné pomoci i Jitku Čechovou. „Asi dvakrát jsem koupila vánoční dárek nějakému dítěti právě přes tenhle projekt. Pak mě napadlo, že bych ráda pomáhala pravidelně, takže už čtyři roky přispívám dvě stě korun měsíčně jednomu chlapečkovi,“ popsala Čechová.

Řada dalších charit a organizací pořádá před Vánocemi sbírky. Vhod přijdou nejen peníze, ale i oblečení, jídlo nebo čas, který stráví lidé jako dobrovolníci. Dětské domovy shánějí dárky pro své svěřence, většinou je dárek třeba vybrat a donést do domova. Pomáhat tak lze hned několika způsoby, každý si může vybrat ten, který mu vyhovuje.

Klíčová slova: dárek, Vánoce, dětský domov

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.