30.03.2020 18:02


Hygienici zrušili karanténu Litovelska a Uničovska

Autor: Barbora Janotová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Hygienici z Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje zrušili izolaci Litovelska a Uničovska. Oblast na Olomoucku, kde žije téměř dvacet čtyři tisíc obyvatel, uzavřeli před dvěma týdny z důvodu vysokého množství lidí nakažených koronavirem. Policisté stáhli hlídky z oblasti o půlnoci 29. března.

Policisté stáhli své hlídky z hranic obcí na Litovelsku a Uničovsku

Litovel  - Obyvatelé Litovelska a Uničovska nemohli dva týdny opustit své místo bydliště a stejně tak nikdo nesměl dovnitř. Hygienici o tom rozhodli 16. března. Počet nakažených v těchto dvou regionech byl v té době třicet jedna, přičemž v celém Olomouckém kraji bylo nakažených třicet osm lidí. Od dnešního rána je oblast znovu otevřená a policisté ruší své hlídky u hranic obcí.

Hygienici z olomoucké Krajské hygienické stanice (KHS) tak rozhodli včera odpoledne. „Celou situaci jsme projednali a společně s vedením Olomouckého kraje jsme se rozhodli, že stav úplné izolace obcí na Litovelsku a Uničovsku můžeme zrušit,“ uvedla mluvčí KHS Olomouckého kraje Lenka Pešáková.  

Pro obyvatele nyní platí stejná pravidla jako pro zbytek lidí v České republice. Mohou opustit obec, pokud je to nezbytně nutné. Na veřejnosti se mohou pohybovat v maximálním počtu dvou lidí. Povinné je také nošení roušek.

Podle hejtmana olomouckého kraje Ladislava Okleštěka se razantní opatření vyplatila. „Podařilo se nám zmírnit šíření koronaviru v Olomouckém kraji. Ale i nyní je třeba se chovat zodpovědně a dodržovat pravidla,“ řekl Okleštěk.

O opatřeních olomoucké KHS nicméně pochybují někteří obyvatelé Litovle. „Myslel jsem si, že první týden karantény hygienici otestují co nejvíce lidí, ale nedělo se téměř nic,“ uvedl jeden z obyvatel Litovle, který odmítl zveřejnit své jméno. „Problém byl ze začátku s lékařskou i sociální péčí,“ dodal. Do Litovle se totiž nemohli dostat zdravotníci ani zaměstnanci domova důchodců, kteří tam neměli trvalé bydliště.

Nyní je v Olomouckém kraji 241 potvrzených případů nakažených nemocí Covid-19. Z toho 79 nakažených lidí je z Litovle. „Lidé mají strach, že bez karantény se teď nemoc bude šířit ještě víc,“ řekl litovelský starosta Viktor Kohout. Olomoucký kraj má k dnešnímu dni čtvrtý nejvyšší počet nakažených v celém Česku.

Mobilní odběrová stanice u Nových zámků nedaleko Litovle bude fungovat i nadále. „Vedení kraje mi potvrdilo, že odběrová stanice zůstane v provozu. Denně se tam odebere až padesát vzorků,“ uvedl  Kohout.

Klíčová slova: karanténa, koronavirus, Litovel, izolace, Uničov,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.