17.12.2019 18:39


Hudební skupina Mňága a Žďorp vyprodala Lucernu a pokřtila album Třecí plochy

Autor: Ondřej Charvát | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Kapela Mňága a Žďorp pokřtila toto pondělí své nejnovější album Třecí plochy. První ze dvou pražských koncertů v Lucerna Music Baru se skupině podařilo vyprodat, na úterní druhý koncert ještě několik lístků v prodeji zbývá. Za kmotry albu šli herci Lukáš Pavlásek a Pavel Šimčík. Svůj výstup duo komiků obohatilo o scénické čtení smyšleného příběhu složeného z textů písní valašské kapely. Mňága a Žďorp zahrála z nového alba všechny písně, prokládala je i svými staršími singly.

Koncert kapely Mňága a Žďorp. Album křtí herci Lukáš Pavlásek a Pavel Šimíček. Autor: Ondřej Charvát

Praha – Fronta u vstupu do klubu vedoucí až do Vodičkovy ulice v Praze i těsně před devátou hodinou večer dává návštěvníkům tušit, že v jednadvacet hodin koncert kapely z Valašského Meziříčí nejspíš nezačne. Myšlenky jsou potvrzeny, první kytarové akordy rozezní Lucernu s několikaminutovým zpožděním. Nikomu to nevadí. Kdo čekal zahájení koncertu singlem z nového alba Třecí plochy, mýlil se. Vyhrál ten, kdo tipoval starý flák. Jakmile Petr Fiala, frontman kapely, spustí první slova Hodinového hotelu, každý v klubu na nějaké zpoždění zapomíná.

Koncertní turné k nejnovější desce Třecí plochy zahájila kapela šesti-koncertní šňůrou na Slovensku. „Zahrajeme vám všechny písničky z Třecích ploch přesně v tom pořadí, v jakém jsou i na desce. Střídat je budeme pravidelně se starými písněmi. Nedávno jsme hráli v Banské Bystrici, tam tohle schéma poznali až na konci koncertu. Ale tady jsme v Praze…,“ získal si hned na úvod publikum zpěvák Petr Fiala. A má pravdu, druhou písní koncertu je vykopávač nové desky, předělaná píseň skupiny J.A.R. Je to nejistý. Píseň dává vyniknout především saxofonistovi Jiřímu Tibitanzlovi v dlouhých sólech, které náležitě prožívá i na koncertě.

Jedno je však jisté – na starší písně, které prokládají ty z Třecích ploch, reaguje publikum odlišně. Lucernou zní Něgdy, Nejlíp jim bylo, Ve 4 ráno, Měsíc a další oblíbené hity patřící na kapelní „bestofku“ a publikum automaticky ožívá. Na nové hity si příznivci skupiny nejspíš nestihli zvyknout, vždyť nová deska Mňágy je ještě teplá, vyšla na začátku letošního října. Písně jsou také o něco melancholičtější, deska není tolik svižná jako například předchozí album Třínohý pes. „V Třínohém psovi se Petr Fiala odvázal, vyzkoušel nový zvuky a ladilo to. Nová deska je spíš návrat do starých kolejí,“ sděluje svůj názor hudebník Daniel Hrdlička.

Kapele je kruhové pódium malé, tísní se na něm v šesti lidech. Stálé členy doprovází ještě vokalistka Jitka Andrášková, která s „valmezskou“ kapelou nahrála i nové album. Výrazného partu se Andráškové dostává v písni Kdo čím chce být, svým výrazným hlasem dokresluje celkový zvuk nové Mňágy. Kapelu doplňuje i tanečně, vedle bubeníka se vlní do rytmu a přispívá k plnému obrazu skupiny.

Zhruba v polovině koncertu přichází na pódium očekávaní hosté, kmotři nového alba. Petr Fiala zve na pódium herce Lukáše Pavláska a Pavla Šimčíka. „Na koncertu Mňágy jsem byl naposledy na gymnáziu. Takže je slyším vlastně podruhé,“ pronáší Pavel Šimčík na rozdíl od jeho kolegy Lukáše Pavláska, který se přiznává k dlouhodobému fandovství. Jako dárek Mňáze k novému albu složil Pavlásek scénické představení, jehož dějový obsah tvoří úryvky textu písní složené Petrem Fialou. Dohromady s Šimčíkem líčí milostný příběh náhodně potkaného páru v nočních hodinách. U publika sklízí úspěch a fanoušci pozorně poznávají písně použité v příběhu. Po završení story kmotrovská dvojice křtí album záhadným hvězdným prachem a přeje mu úspěch. A také cestu do mimozemských civilizací jako ukázku zemského umění pro obyvatele jiných planet.

Koncert se přehoupne do své druhé poloviny, z alba Třecí plochy dozní veškeré písně a moravská kapela si již musí vystačit se staršími. Petr Fiala svými tanečními kreacemi baví publikum, které jeho roztodivné pohyby opakuje. Pětapadesátiletý frontman lítá po pódiu sem a tam, pohazuje se stojanem na mikrofon, který se několikrát svalí k zemi. Kytaristé Martin Knor a Jaromír Mikel se střídají v sólech, na které Fiala nikdy nezapomene upozornit. Stejně tak nezapomene ani na konec koncertu a světla Lucerny se tak poprvé zhasínají.

Tma fanoušky Mňágy nezastaví a klubem se začíná sborově linout povědomá melodie. Po chvíli už všichni tuší a přidávají se. Kotel fanoušků si začal nahlas broukat úvodní melodii písně Ne, teď ne a dobré dvě minuty prostorem nezní nic jiného. Mňága prosby vyslyší a zpátky na stage postupně energicky přitančí celá šestice hudebníků. Po dvou přídavcích však kapela opět mizí v útrobách Lucerny. Lidé však ještě nechtějí domů, vždyť metro jezdí ještě po půlnoci! Petr Fiala přívádí svůj band zpět na pódium a přidává opravdu poslední píseň. Po doznění posledních akordů přeje Fiala lidem dobrou cestu domů či do baru a připomíná trochu dadaisticky „Nezapomeňte na Vánoce!“.

Kapela Mňága a Žďorp, která za své domovské město označuje Valašské Meziříčí, letos oslavila již dvaatřicátý rok své existence. Na podzim jim vyšlo album Třecí plochy, ve kterém frontman kapely líčí komplikované vztahy mezi lidmi a texty jsou ovlivněny jeho nedávným rozvodem s manželkou. Kapela při vzniku alba vsadila opět na crowdfunding kampaň založenou na online sbírce od fanoušků a desku poté nahrála při své vydávací společnosti Surikata Records. Celkově se jde již o osmadvacáté album skupiny, včetně výběrových best-of alb. Třetí prosincové pondělí kapela vyprodala Lucernu, toto úterý ji čeká v témže klubu ještě jeden koncert. Ve středu završí sérii křtů v brněnském SONO Centru.

Klíčová slova: Mňága a Žďorp, koncert, hudba, Lucerna

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.