07.04.2020 19:51


Hudba je pro mě o pocitech a ty se vynutit nedají, vždycky přijdou samy a z nenadání, říká zpěvák Calin

Autor: Olga Brýžová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Celý svůj život musel vysvětlovat, jak se správně píše a vyslovuje jeho jméno. Dnes už tomu tak není, protože patří mezi přední československé představitele alternativního RnB. Calin Panfili vnímá hudbu jako svoje životní poslání.

Calin Panfili. zdroj: archiv Calina Panfiliho

Brno – Není tomu tak dlouho, kdy se tento nadaný zpěvák z Moldávie věnoval hlavně judu a jiným bojovým uměním. O tom, že se za nedlouho stane idolem dívčích srdí skrz hudbu, neměl ani tušení. 

Jak jste se dostal k hudbě?

K hudbě mě od malička vedli moji rodiče, hlavně maminka, která se jí věnuje celý život. Přihlásila mě do mnoha hudebních kroužků včetně sboru. Pak jsem si k tomu našel vlastní cestu sám.

Na jaké hudební nástroje hrajete, a který vás baví nejvíc? 

Momentálně hraju na kytaru. Když jsem byl malý, bylo toho víc: violoncello, flétna. Dlouho jsem hrál i na klarinet. Nejvíc mě ale baví kytara, na kterou se doprovázím ke zpěvu. Začal jsem na ni hrat hlavně abych ohromil holky (směje se). Myslím si, že kytara je pro začátečníka ke tvorbě hudby asi nejlepší pomocník. 

Je něco, čeho chcete v hudbě dosáhnout?

Nad tím upřímně tolik nepřemýšlím, hudba je pro mě dost impulzivní věc. Když nemám nápad a musel bych tvořit na sílu, tak od toho dám ruce pryč. Mám totiž pak pocit, že ta lehkost a styl hudby, co tvořím, ztrácí na kráse. Přece jen hudba je o pocitech. Ty se vynutit nedají, vždycky přijdou samy a z nenadání. 

Dokážete vybrat jednu svoji píseň, která je pro vás něčím výjimečná? 

To se asi nedá říct. Každá písnička byla napsaná v nějakém období, náladě. Byl to pocit, který jsem v tu chvíli měl a musel jsem se vypsat. Všechny mé písně jsou pro mě jedinečné, protože ztvárňují kus mého já. 

Kdo vás v životě nejvíce inspiruje? 

Hudebně mě nejvíce inspiruje zpěvák The Weeknd. Díky jeho tvorbě jsem začal dělat ten styl hudby, jaký mám - RnB. Když jsem slyšel jeho album, změnilo mi to pohled na hudbu.

Vaší vášní bylo judo, co pro vás tento sport znamená? 

Hodně. Věnoval jsem se mu skoro celé dětství. Pak jsem se začal věnovat víc a víc hudbě. A protože se tyto dva koníčky nedají moc skloubit, musel jsem si vybrat. Hudba byla jasná volba. Ale sport miluju a určitě se mu budu rekreačně věnovat celý život, teď například boxuji.

Původem jste z Moldávie, máte tam většinu rodiny? 

Mám tam jenom prarodiče, protože ekonomická situace tam není moc dobrá a ostatní se přestěhovali jinam. Mám tak rodinu skoro po celé Evropě. Za prarodičemi jezdím aspoň jednou za rok.

Jak vám kariéra ovlivnila osobní život?  

Dost. Ať lidi chtějí, nebo ne, chovají se ke mně jinak. Je těžké pak potkat někoho nového a věřit mu, že se se mnou nebaví pouze kvůli slávě, nebo kvůli zviditelnění se.

Všiml jste si změny v chování okolí, když jste se stal slavným? 

Ze začátku mé kariéry tomu moc lidí nedávalo velké šance. Psal jsem si texty na papíry a většině lidí to spíš přišlo jako snění, naivita. V momentě, kdy se ukázalo, že dokážu oslovit větší počet diváků, se ostatní začali chovat jinak, byli víc milí a kamarádští. To se ale podle mě týká všech umělců.

Setkal jste se někdy s narážkami ohledně vaší snědší pleti? 

Sem tam se s tím setkám, ale jelikož mluvím plynně česky, není to takový problém. Nejvíc jsem se s tím setkal na základní škole, děti měly strach z něčeho, co neznaly. Takže jsem sem tam slýchal nějaké narážky a pokřikování na ulici, ale nic jsem si z toho nedělal.

Jakou módu nosíte nejraději? 

Nejradši nosím sportovní styl, obecně hodně pohodlé věci. Takže ráno většinou nahodím mikinu, tepláky a nějaké hezké tenisky. 

Potrpíte si na značkové věci? 

Pomalu začínám, ale je to bohužel dost dráhá zaležitost. Hlavně si vybírám jak ta věc vypadá, jestli se mi to hodí do šatníku. No, cena to nakonec stejně vždycky rozhodne (směje se).

Co děláte ve volném čase, když jsou všechna vaše vystoupení zrušena kvůli koronaviru? 

Hodně jím, takže tloustnu (směje se). Kromě toho trávím čas ve studiu, což je super, protože budu vydávat nové album. Konkrétní data, názvy a tak říkat nemohu, to bude ještě překvapení. 

Chystáte nějaké koncerty, až karanténa skončí? 

Teď se to bohužel težko určuje, protože nikdo neví, kdy ta omezení skončí. Všechny koncerty a vystoupení na festivalech jsou zatím zrušené. Ale jakmile bude situace lepší, určitě udělám nějaký comeback.

Klíčová slova: Calin, zpěvák, Brno, RnB

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.