04.11.2016 15:49


Hudba, gastronomie a design. To jsou Brněnské Vánoce

Autor: Marek Bartík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Letošní ročník Brněnských Vánoc bude v mnohém podobný tomu minulému. Vrací se vratné keramické hrníčky, známé osobnosti budou opět předčítat dětem a nebude chybět ani vizuální show. Brňané se mohou těšit také na hudební vystoupení a bohatou gastronomickou nabídku. Slavnostní zahájení proběhne 25. listopadu. Akce potrvá do 23. prosince.

Brno – Již tradičně se i letos občané a návštěvníci Brna dočkají rozsáhlého vánočního programu. Ten z velké části naváže na minulý rok. V plánu je také několik novinek a vylepšení. Vrací se vratné obaly, a tak i tentokrát budou stánkaři podávat nápoje do hrníčků a kelímků se zálohou. Rozšíření se dočká program pro děti, které se mohou těšit na čtení pohádek, ZOO koutek nebo betlém. Novým dějištěm se stane Dominikánské náměstí, které nabídne výběr pokrmů z ryb a drůbeže. Brněnské Vánoce potrvají od 25. listopadu od 23. prosince.

Vratné hrníčky a kelímky jsou zpět

Jedním z hlavních témat minulého ročníku Brněnských Vánoc bylo zavedení vratných obalů, tedy porcelánových hrníčků a plastových kelímků. Ty se vrací i letos a opět s motivem Ježíška. Cena záloh zůstává stejná. „Za hrníčky návštěvníci složí zálohu sedmdesát korun a za kelímky čtyřicet,“ říká Gabriela Peringerová z PR oddělení brněnského turistického centra. Oproti minulému roku zmizí výkupová místa. Obaly půjde vrátit pouze u stánků s občerstvením.

Limitovanou edici hrnků navrhl výtvarník Petr Kvíčala. Hrnky svým červenobílým potiskem odkazují na půdorys jednotlivým brněnských náměstí. Konkrétně jde o náměstí Svobody, Dominikánské náměstí, Zelný trh a Moravské náměstí. „Červenou barvu jsem zvolil, neboť je pro mě a stejně tak pro město Brno velmi signifikantní a považuji ji za oslavnou,“ vysvětluje Kvíčala.

Vlastní alternativu vratných obalů letos nenabídnou představitelé Turbomoštu. „Plně spolupracujeme s městem a budeme využívat stejné obaly jako ostatní stánkaři,“ uvedl Adam Vodička, jeden z autorů Turbomoštu a spoluzakladatel Baru, který neexistuje.

Zahájení vyvrcholí slavnostním rozsvícením stromu.

Uprostřed náměstí Svobody bude stát více než patnáctimetrová jedle vysoká. K její výzdobě přispějí tisíce LED světel a bílých baněk. Strom již tradičně předá Brnu obec Bílovice nad Svitavou. Město Brno zde na oplátku symbolicky zasadí malý stromek.

Rozsvícení doprovodí stejně jako minulý rok vizuální show. Oproti loňsku však bude promítání zaměřené přímo na strom uprostřed náměstí. „Minulý rok jsme tak trochu odpoutali pozornost od toho hlavního, tedy rozsvěcení vánočního stromu. To bychom rádi změnili,“ prozradil Jan Machát z uskupení Visuálové, které se o show stará. Na fasádách domů budou promítány vločky pro navození pocitu, že sněží.

Samotné rozsvícení stromu proběhne 25. listopadu v sedmnáct hodin. Už o hodinu dříve vystoupí první umělci a vystoupení budou následovat také po slavnostním rozsvícení. Zahajovací program zakončí promítání pohádky Hrátky s čertem.

Pro každého něco

Pro Brňany jsou připravena také hudební vystoupení. Zazpívá například zpěvák Dan Bárta nebo Lenka Dusilová. „Sjednocující tématikou hudebních vystoupení bude propojování swingu a folkloru, přirozené míchání jazzu a tradice,“ vysvětluje dramaturg hudebního programu Vilém Spillka.

Na své si přijdou milovníci dobrého jídla a pití. Na náměstí Svobody vznikne Zimní bar, který bude nabízet světové i tradiční české nápoje. Na Dominikánském náměstí bude možnost ochutnat speciality z ryb či drůbeže. „Dominikánské náměstí je místem, kde v minulosti ryby a drůbež skutečně prodávaly,“ odhaluje ředitelka Turistického informačního centra Jana Janulíková.

Velký prostor bude věnován aktivitám pro děti. Vrací se cyklus „Osobnosti čtou dětem“, kterého se zúčastní například herečka Anna Polívková, badmintonista Petr Koukal nebo spisovatelka Kateřina Tučková. Nebude chybět rozšířený betlém z dřevěných figur od řezbáře Jiřího Halouzky. V přípravě je taktéž ZOO koutek, v rámci něhož bude možné například možné projet se na koni.

Klíčová slova: Vánoce, vánoční strom, strom, náměstí Svobody, Dominikánské náměstí, Zelný trh, betlém, trhy, vratné obaly, záloha, hrnek, hudba, swing, folklor

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.