08.05.2019 18:06


Hranice zhůvěřilosti v brněnské Huse na provázku. Divadlo uvádí novou inscenaci Pravidla bincárny

Autor: Veronika Jelínková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Co se ještě smí a kde jsou hranice divácké únosnosti? A kolik toho vlastně snese inscenace samotná? Na takové otázky se snaží odpovědět režisérka nové inscenace brněnské Husy na provázku Anna Davidová. Příběh Pravidel bincárny staví na nekorektních historkách z blogu KKRD Boys, který v roce 2017 získal ocenění Magnesia Litera.

Plakát k nové inscenaci Pravidla bincárny

Brno – Nová inscenace Pravidla bincárny zavede publikum Divadla Husa na provázku do tajů brněnského nočního a sexuálního života. Příběh vychází z nekorektních textů blogového uskupení KKRD Boys, kteří slovem „bincárna“ označují veřejný dům. Režie se ujme nová umělecká šéfka divadla Anna Davidová, v hlavních rolích se pak představí Tereza Volánková, Jan Kolařík a Dominik Teleky.

KKRD Boys je brněnská skupina zhruba padesáti anonymních členů stojící za stejnojmenným blogem, třemi knihami a facebookovou stránkou. Své nekorektní historky píší svébytným, vulgárním jazykem, který volně vychází z brněnského hantecu. Právě jejich jazyková vybroušenost zaujala i režisérku Davidovou. „Text, se kterým pracujeme, staví na vybraných příspěvcích z knih i blogu, které jsme orámovali nenásilným příběhem. Začínáme u hantecu a vulgarismů, později se však dostáváme až k výsostné poezii a otázkám vlastní identity,“ řekla Davidová. 

Ústřední prvkem Pravidel bincárny je starší a zkušenější „pasr“ (muž, pozn. red.) v podání Jana Kolaříka, který zasvěcuje mladšího „pasra“ Dominika Telekyho do tajů brněnského nočního života a veřejných domů. Tereza Volánková pak v inscenaci zastane všechny ženské role. Herci, oblečení v extravagantních kostýmech z latexu a síťovin, představí divákům nejen domácí, partnerský život, ale taktéž hospodu v pozdních hodinách, diskotéku či noční klub. „Vycházíme z autentického ducha Brna, v němž a z něhož tvoříme. V celé hře pracujeme s ožehavými tématy, jako jsou hranice lidské svobody nebo limity hyperkorektnosti,“ vysvětlila Davidová.

Od členů KKRD Boys dostali divadelníci ke své práci zcela volnou ruku. „Překvapilo nás, s jakou samozřejmostí nám dali úplnou svobodu při nakládání s jejich texty. Respektují divadlo a jeho svébytnost,“ uvedla dramaturgyně inscenace Eva Petláková. Že nebudou Pravidla bincárny stravitelná pro všechny, napovídá i upozornění, které divadelníci zveřejnili. Návštěvu nedoporučují slabším povahám, mladistvým do patnácti let a Slušným lidem, kteří loni narušili kontroverzní inscenaci Naše násilí a vaše násilí. „Přesto doufáme, že nebudeme hrát pouze pro pravověrné KKRD fanoušky. Zajímá nás konfrontace různých sociálních bublin,“ vysvětila Davidová. „Půjde o divokou jízdu, která má otestovat, kolik toho inscenace i divák snese,“ dodala režisérka.

Pravidla bincárny s živým hudebním doprovodem mají premiéru tuto neděli na Sklepní scéně Divadla. Všechna představení až do konce června byla během hodiny vyprodána, předprodej na září spustí divadelníci v pondělí 3. června.

Klíčová slova: divadlo, Husa na provázku, Pravidla bincárny, KKRD Boys, nekorektnost, humor, hantec

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.