15.04.2018 18:56


Hrad Veveří v sobotu patřil milovníkům živé historie. Francouzi stáli proti přesile

Autor: Jaroslav Galba | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Ukázky bitvy i výcviku předvedli členové klubů živé historie v sobotu na hradě Veveří. Téměř dvě stovky účinkujících se střetly v uniformách z doby napoleonských válek a ukázaly divákům, jak na počátku devatenáctého století bojovali, cvičili a pochodovali pěšáci i jezdci. Šestý ročník akce Eichhorn 1809 navštívil rekordní počet více než tří tisíc diváků, kteří se na hrad mohli poprvé v novém roce dopravit také parníkem.

Brno - Bitevní střetnutí z napoleonského období mohli zájemci sledovat v sobotu 14. dubna na hradě Veveří na akci Eichhorn 1809. Sto sedmdesát nadšenců v dobových uniformách předvedlo divákům ukázky vojenského výcviku včetně slepé palby z děl a jízdy na koních. Program byl v režii jednotlivých historických klubů. K fingované bitvě pak nastoupili všichni vojáci společně. Organizátoři akci pořádali již po šesté. Poslechnout si výstřely z děl letos přišlo více lidí, než kdykoli předtím.

„Překročili jsme hranici tří tisíc diváků, což je úžasné, jelikož na první ročník přišlo jen asi osm set lidí. Pomohlo nám krásné počasí a také se nám letos poprvé podařilo bitvu skloubit se zahájením plavební sezóny, takže od přehrady po celý den přicházela spousta zájemců,“ uvedla produkční akce Šárka Fialová. Vysoké číslo je dle ní také zásluhou věrných návštěvníků. Až třicet procent diváků zamíří na tyto akce každoročně.

Průběh samotné bitvy je naplánovaný, ale většinou stejně závisí na rozhodování bojujících. „Scénář máme, ale boj je jedna velká improvizace. Občas se to zvrtne natolik, že střetnutí skončí úplně jinak,“ přiblížil účastník Martin Tauš. Lidé v komunitě se navzájem dobře znají a vědí, co si v zápalu boje mohou dovolit. Na akce jezdí třeba i každý druhý víkend. „Na druhou stranu se dnes nováčci shánějí těžko. Velkou roli hrají též finance, jelikož vybavení se neustále zdražuje,“ doplnil Tauš. Na oděv, pušku a stan si podle aktérů zájemce musí připravit minimálne padesát, ale klidně i víc jak sedmdesát tisíc korun.

„Spoustu věcí si dřív kluci z oddílů vyráběli sami, ale to se dnes vytrácí a je tak potřeba shánět třeba brašnáře,“ doplnil další střelec Aleš Kotyza. Zbraně účinkujících jsou funkční repliky. Kdyby vojáci kromě střelného prachu nabíjeli také kule, odešlo by po vlastních nohách o pár desítek lidí méně.

„Nás Rusů dorazilo hodně, ale nepřátel máme málo. Budeme tak muset hodně umírat,“ zmínil další voják Jan Přecechtěl nízký počet francouzských účastníků. Zájemci se na akce hlásí sami a tak velikost jednotlivých armád není snadné vyvážit. Těch v tmavomodrých uniformách Napoleonova vojska vojáci viděli méně jak dvacet, včetně kanónu a oddílu jezdců. „Jiná společnost pořádá taktéž v sobotu manévry ve Valticích, kam se nahlásilo více lidí představujících francouzské pluky. Nám naopak přišel vyšší počet Rakušanů,“ vysvětlila Fialová. Organizátoři tak museli změnit historii a pro potřeby bitvy ukout alianci francouzských a ruských vojáků.

Většina účinkujících přijela již v pátek večer. Noc strávili ve stanech na jednom z hradních nádvoří. „Večer byl opravdu romantický, jelikož ti lidé opravdu žijí vojáckým životem, chodí v dobovém oblečení a představitelé Rusů třeba hrají na balalajku,“ vysvětlila Fialová.

Zápal vojáků si pochvalovali také diváci. „Velmi se mi líbilo, jak byli všichni organizovaní. Pochodovali ve vyrovnaných řadách za dunění bubnů a celkově to vypadalo opravdu uvěřitelně. Na tak velkou akci jsme ale měli k dispozici jen velmi málo stánků s pitím. Na občerstvení se pak tvořily téměř hodinové fronty,“ zhodnotil návštěvník Kamil Novotný.

Akce patří k nejnavštěvovanějším událostem na Veveří. Je to zároveň první letošní příležitost, kde se mohou návštěvníci setkat s napoleonským válčením. Vrchol sezóny pro všechny fanoušky napoleonské éry nastává každoročně na začátku zimy rekonstrukcí bitvy u Slavkova.

Klíčová slova: živá historie, hrad, Veveří, Napoleon, historie, vojenské kluby, válka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.