15.05.2019 21:43


Hra Před východem slunce upozorňuje na neschopnost lidí naslouchat

Autor: Magdaléna Čevelová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Herci brněnského divadla Reduta v pondělí představí novou inscenaci s názvem Před východem slunce. Vznikla na základě předlohy hry Ewalda Palmetshofera, který pro divadlo v Basileji aktualizoval původní drama německého spisovatele Gerharta Hauptmanna. Představení popisuje společnost, ve které lidé žijí v uzavřených bublinách a vzájemně se neposlouchají.

Brno – Inscenace Před východem slunce vyobrazuje na pozadí rodinné tragédie postavy, které promlouvají v tragikomických replikách o nepřekonatelných názorových rozdílech. Ačkoliv původní dílo pochází z roku 1889, rakouský dramatik Palmetshofer jej zasadil do současnosti. ,,Hra poukazuje na ticho a názorový antagonismus v mezilidských vztazích. Rozdělená společnost je problémem celé Evropy," řekl režisér hry Thomas Zielinski.

Hlavními hrdiny jsou dva muži, kteří spolu studovali na univerzitě a sdíleli utopistické sny. Po dvanácti letech se setkávají a zjišťují, že se vzájemně odcizili. ,,Z Thomase se stal cynický komunální politik, z Alfreda zase novinář levicového plátku. Nejsou schopni vést diskuzi, driftují od sebe," vysvětlil dramaturg Pavel Jurda. Hra prochází klasickým dramatickým vývojem. ,,Představení v začátku připomíná sitcom, postupně se odhalují trhliny ve vztazích a hra se zahušťuje do nesnesitelného dusna," uvedl Zielinski.

Ve hře mají významnou roli ženy. ,,Myslím si, že právě ženy mají v inscenaci co říct. V představení nejsou pouhými obětmi šílenosti, jako tomu bylo dlouhou dobu v německém dramatu. Naopak skrze nedostatky něco symbolizují," vysvětlil Zielinski. Thomasova manželka Martha a její sestra Helena totiž trpí depresí, která je v představení vyobrazována jako symptomatické onemocnění současné doby.

Velkou roli hraje také jazyk a dlouhé monology. ,,Jde o herecké identifikační divadlo. V něčem je sice staré, ale klasické zpracování tento příběh vyžaduje," řekl Zielinski. Jednotlivé promluvy podle něj předávají divákovi mnohé. „Budeme se od sebe vzdalovat tak dlouho, až se nebudeme slyšet, když budeme mluvit," říká v inscenaci jedna z postav hry. Palmetshofer herce přirovnává ke zbytkům jídla na talíři. ,,Nemyslí to zle, je to metafora. Chce, aby byli hodně vidět, respektive aby kontrastovali s pozadím," dodal Jurda.

Premiéru mají diváci možnost vidět v pondělí v divadle Reduta. V hlavních rolích se představí Vladimír Krátký, Martin Siničák nebo Annette Nesvadbová. Překlad z němčiny zajistila Iva Kratochvílová.

Klíčová slova: divadlo, inscenace, Reduta

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.