26.04.2019 20:21


Homo cykliens šlapali za lepší město

Autor: Lucie Kohoutková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Velká jarní cyklojízda doby šlapací přilákala bojovníky za zlepšení brněnské cykloinfrastruktury. Dubnovou akci pořádalo sdružení Brno na kole ve spolupráci s environmentální nadací Partnerství. Výzvou pro cyklisty je zapojení do soutěže Do práce na kole.

Autor: Lucie Kohoutková

Brno – Sezonu městské cyklodopravy zahájilo tři sta cyklistů. Příznivci bezmotorové dopravy se sešli ve čtvrtek na Moravském náměstí v Brně. Na kolech, koloběžkách i longboardech společně zdolali přes jedenáct kilometrů. „Cílem je ukázat vedení města, že je tu dost lidí, kteří se chtějí na kole dopravovat. Je důležité, aby pro ně vytvářelo vhodné podmínky,“ uvedl organizátor a člen spolku Brno na kole Marek Lahoda.

Jarní projížďka trvala téměř hodinu.  „Jelo se mi skvěle. Nejsem z Brna, ale chci, aby město vzkvétalo. O podporu akce mě požádala kolegyně v práci,“ řekla účastnice Dagmar Hudáková. Trasa vedla přes Staré Brno, Pisárky, Bohunice a Štýřice, zpět do centra. Někteří jezdci si cestu přizpůsobili. „Před pisáreckým kopcem se moje skupina odpojila. Raději jsme se vykoupali ve Svratce,“ přiznala studentka sociální antropologie Klára Aubrechtová.

Série cyklojízd po Česku patří k celostátní výzvě Do práce na kole, která podporuje městskou bezmotorovou dopravu. Tématem letošního devátého ročníku je Homo cykliens, tedy nový druh člověka z doby šlapací. Do soutěže se zatím zaregistrovalo přes sedmnáct tisíc účastníků z pětačtyřiceti měst. Týmy se mohou přihlašovat do konce května. Kategorií je několik. Například zaměstnavatelé bojují o titul Cyklozaměstnavatel roku nebo Nejlepší vnitrofiremní soutěž. Smyslem je, aby dojíždějícím zaměstnancům vytvořili potřebné zázemí. „Zájem roste, lidé rádi jezdí na kole i chodí pěšky. Do pražské cyklodopravy se investovalo přes sedmdesát milionů. V Brně projekt nikdo nezpracovává,“ komentoval mluvčí Brno na kole Michal Šindelář, který klade důraz na zdravý pohyb.

Podle Lahody je problematických úseků v Brně mnoho. Patří k nim například ulice Pekařská, kde řidič před dvěma lety srazil cyklistu dveřmi od auta. Šestapadesátiletý architekt Petr Hurník následně na následky zranění zemřel. Místo nehody připomíná pomník ve tvaru kola umístěn na sloupu veřejného osvětlení. „Do práce na kole jezdím každý den. I když je v zimě nasněženo. Moc dobře se mi nejezdí, cyklostezek je málo. Podpora této dopravy má v Brně značné nedostatky,“ svěřil se cyklista Miroslav Štěpán.

První cyklojízdy se letos konaly v Hradci Králové a Pardubicích. Povelikonoční týden se jezdilo v Rychnově nad Kněžnou, Jihlavě, Strakonicích a Novém Jičíně. Přes víkend budou podobné akce v Praze, Uherském Hradišti a Mostě. Další jízdy pořadatelé plánují na květen.

Klíčová slova: cyklojízda, kolo, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.