28.09.2017 20:55

Hokejbal: Brněnští Buldoci nevyužili dvojnásobnou přesilovku a svitavským Sršňům podlehli 3:6

Autor: Nikola Pavlasová | Kurz: Stisk | Kategorie: Sport

Mladí brněnští a svitavští hokejbalisté slavili letošní osmadvacáté září odvetným zápasem extraligy mladšího dorostu. Sršni si čtyřmi góly ve druhé třetině zajistili vítězství, Buldoci odjížděli s porážkou.

Svitavští Sršni si vítězství pojistili ve druhé třetině.

Svitavy – Mladí hokejbalisté dnes sehráli odvetný zápas extraligy mladšího dorostu. Brněnští Buldoci a svitavští Sršni se poprvé střetli začátkem září. Domácí Buldoci tehdy zvítězili 4:2. Dnes nastoupili proti stejnému soupeři, tentokrát ale na hřišti Sršňů. O výsledku utkání rozhodla druhá třetina, kdy Sršni odskočili na rozdíl čtyř branek. Buldoci sice dokázali snížit, nevyužili ale dvojnásobnou přesilovku ve třetí třetině a ze Svitav si odvezli porážku 3:6.

„Neměli jsme den. Jeden z gólů byl můj, nepodařilo se mi dostatečně zablokovat soupeřova útočníka. K prohře týmu jsem přispěla i svým vyloučením,“ hodnotí utkání obránkyně Buldoků Nikola Čapková. Vyloučení byli na straně Brna celkem tři. Svitavští Sršni obdrželi dvouminutový trest hned pětkrát.

Začátek utkání se rozbíhá v pomalém tempu. Hráči testují obranu soupeře a pozornost brankáře prověřují jen nepřesnými střelami od modré čáry. Prvního gólu se přihlížející rodiče a ostatní diváci dočkávají ke konci šesté minuty, kdy svitavského brankáře překonává kapitán Buldoků. Sršni po necelé půl minutě srovnávají a koncem první třetiny přidávají i druhý gól.

Druhá třetina je na góly bohatší a její průběh rozhoduje o výsledku utkání. Ve druhé minutě druhé patnáctiminutovky brněnští srovnávají stav. Jeden ze svitavských hráčů zůstává po tvrdším souboji ležet a rozhodčí přerušují hru. Svitavští přicházejí o jednoho z útočníků. Ani to jim ale nezabrání v tom, aby během tří minut třikrát skórovali a Buldokům odskočili na 5:2.

Ticho protíná hvizd píšťalky a rozhodčí pronáší verdikt. Icing. Někteří diváci pobaveně kývají hlavami. Slovo je samozřejmě převzaté z hokeje, ale v případě plastového povrchu zní přece jen poněkud komicky. Oba týmy si během druhé patnáctiminutovky připisují ještě po jednom gólu.

Třetí třetina se nese v duchu vyloučení. Sršni s klidem brání tříbrankový náskok a Buldoci stupňují svůj tlak. Hraje se převážně před svitavským brankářem. Ve druhé polovině poslední patnáctiminutovky hrají Buldoci dokonce dvojnásobnou přesilovku, ale ani ta jim ke gólu nepomáhá. Skóre zůstává po zbytek zápasu neměnné a Sršni slaví vítězství 6:3.

„Rozhodlo se ve druhé třetině. Buldoci pak měli šanci se zápasem něco udělat, když ve třetí třetině hráli přesilovku pět na tři. Ale rodiče to dorostencům svým pokřikováním a radami moc neusnadnili," komentuje zápas divačka Aneta Pavlíčková.

TJ Sršni Svitavy – HBK Bulldogs Brno 6:3 (2:1, 4:2, 0:0)

A co že to ten hokejbal vlastně je? Jak už název vypovídá, je tento sport ve své podstatě velmi podobný hokeji a hraje se i na totožném hřišti. Největším rozdílem je povrch hřiště a styl pohybu hráčů. Hokejbalisté nebruslí na ledě, nýbrž běhají po asfaltovém, betonovém či speciálním plastovém povrchu. Oranžový plastový míček nahrazuje puk.

Zvláštností hokejbalu je, že po řádném přechodu útočné modré čáry (tj. rozhodčí neodpíská postavení mimo hru) se útočné pole zvětšuje a útočící hráči mohou využít plochu až ke středové červené čáře. Poté, co míček přejde červenou čáru směrem ven do obranného pásma, útočné pásmo se opět zmenšuje. V hokejbale je zakázán bodyček.

Stejně jako hokej se i hokejbal hraje na třetiny. Jedna třetina trvá patnáct minut čistého času. Mezi třetinami jsou desetiminutové přestávky. V případě rovnosti bodů se po uplynutí pětačtyřiceti minut zpravidla prodlužuje.

Klíčová slova: hokejbal, sport