20.05.2012 17:29


Hoaxy jsou podhoubím špatné nálady ve společnosti

Autor: Petr Janderka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Převařované mléko, výhody pro Romy nebo srdceryvné obrázky afrických dětí, za jejichž sdílení pošlou světové korporace peníze na boj s chudobou. Jen malý výčet falešných zpráv, které každý den otevřou na svých mailech miliony lidí.

Jistě to každý znáte. Otevřete svůj mail nebo Facebook a objevíte šokující a překvapivou zprávu o převařovaném mléce nebo tajném vypočítávání důchodů pro Romy. V současné špatné náladě kolující Českem, útočí na člověka poplašné zprávy neboli hoaxy v tramvaji, restauraci, i v obchodě. Všude, kde je více lidí. Je jen otázkou času, kdy sklouzne řeč na zaručenou zprávu, kterou dotyčný slyšel od známého nebo ji dostal mailem od kolegy.Autor článku Petr Janderka. Foto: Michal Cagala

Problémy a špatné zprávy se na nás hrnou každý den. Televizní zpravodajství dennodenně chrlí na lidi negativní informace. Ve světě je krize, obchody nám prodávají předražené a nekvalitní výrobky, každý den někoho přepadnou Romové. Taková je mediální realita dnešních dní. Pro autory hoaxů ráj na zemi. Co je jedna špatná zpráva navíc v už tak negativy prorostlé společnosti? Pro obyčejného člověka je mnohem složitější rozpoznat záměrně vypuštěnou informaci a přijme ji dohromady s tím kvantem ostatních, které slyší z večerních zpráv.

Proti špatné náladě se však musí bojovat a pochopili to všichni. Proto jsem rád, že mohu jako první přinést šokující zjištění, že vláda chystá zákon, který zajistí, že od prvního července budou všechny léky zdarma hrazeny z platů zákonodárců a důchody se budou všem lidem bez ohledu na barvu kůže vypočítávat z průměrného platu. Pochopili to i výrobci potravin a podle tajných informací ze sjezdu výrobců mléka, který se uskutečnil minulý víkend v Kuníně, nyní budou všechny krabice obsahovat biomléko za cenu obyčejného. Zatím nepotvrzené zprávy hovoří i o možnosti, že za každé přečtení tohoto článku pošle server Munimedia.cz pět korun českých na nákup potravin pro africké děti.

Pošli tento článek všem, kteří věří poplašným zprávám o recyklovaném mléce, škodlivém, geneticky modifikovanému škrobu v jogurtech a přepočítávání důchodů pro Romy a pomůžeš spravit náladu ve společnosti. A nebo ho pošli rovnou všem ve svém seznamu kontaktů, jde přece o těch pět korun pro děti.

Klíčová slova: Hoax, Poplašná zpráva, Panika

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.