18.10.2020 23:56


Hlídači, prodavačky a spousta zákazníků roušku ani nemá, říká český student žijící v Londýně

Autor: Veronika Franková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ve Velké Británii přibylo v pátek 15 650 lidí nakažených koronavirem. V České republice ve stejný den jen o 4545 lidí méně. Student londýnské Middlesex University Jan Kouřil přibližuje současný život ve Velké Británii.

Budova Campusu Middlesex University v Londýně. Autor: Jan Kouřil

Londýn – Základní a střední školy jsou stále otevřené. Restaurace a hospody zkrátily otevírací dobu do 22 hodin. Shromažďování je povoleno do šesti lidí. Opatření jsou ve Velké Británii mírnější než u nás. I tak mají nakažených na počet obyvatel méně. „Nikdo to tady ale neřeší," říká student londýnské Middlesex University Jan Kouřil.

V České republice si test na koronavirus může nechat udělat každý. Jak je to v Anglii?

Pokud si člověk chce udělat test například kvůli tomu, že chce vycestovat, tak to jde pouze u soukromých společností. A stojí to v přepočtu přibližně šest tisíc korun. Státní nemocnice nabízejí test zdarma, ale pouze lidem s příznaky. Je to kvůli tomu, aby nedošlo k přetížení nemocnic.

Od začátku semestru funguje na vaší univerzitě online výuka. Myslíte si, že se do konce semestru podíváte na campus?

Nyní mám jednu hodinu týdně ve škole na campusu, ale je nepovinná. Na začátku školního roku nám říkali, že se do školy podíváme v lednu. Momentálně to však vypadá, že nejspíše až za rok.

Jak to?

Protože premiér Boris Johnson prohlásil, že všechna opatření, která budou teď zavedena, potrvají ještě další rok, tedy do října. Navíc situace zatím nenasvědčuje tomu, že bychom měli mít v lednu prezenční výuku. Ale já doufám, že tomu bude jinak.

Od soboty 17. října se Londýn zařazuje do oblasti 2. úrovně nakažení. Co to pro vás znamená?

Ve skutečnosti se pro mě nic nemění. Shromažďovat se může stále jen šest lidí. Hospody budou otevřené do 22 hodin, jako tomu bylo doteď. Takže mě to nijak nezasáhne.

Dokonce jsou za porušení zákazu shromažďování velké pokuty do výše až 6400 liber. Kdo to kontroluje?

Policisté. Ale například v Sohu jsem viděl ohromné množství lidí. Všichni byli namačkaní na sobě. Davy chodí ulicemi, nemají žádné rozestupy ani skupinky. Tady se pravidla moc nedodržují. Skoro nikdo nenosí roušky v obchodech. Hlídači, prodavačky a spousta zákazníků roušky nemá.

Jak je to s coronavirem u vás na kolejích?

Tam se Covid šíří tak rychle, že podle mě ho tak polovina lidí už má. V jedné z budov je celé patro v izolaci.

V Česku máme aplikaci E-rouška. V Anglii máte na podobný princip NHS Covid-19 app. Používáte ji?

Ano, musíme to mít. Protože když jdu do jakékoli restaurace nebo hospody, tak se pomocí QR kódu musím zaregistrovat. Poté se otevře stránka a vy tam musíte vyplnit své údaje jako je jméno, adresa, telefonní číslo. Oni vás poté v případě nákazy kontaktují a musíte do izolace.

A sleduje vás to pořád?

Právě, že ne. Sledování pomocí kódu funguje jen v restauracích a hospodách, ani v obchodech to není. A hlavně pokud kód nenaskenujete, tak jako byste tam nebyla. Musí to člověk udělat z vlastní iniciativy. Navíc minule jsme jeli přeplněným metrem, kde ani většina lidí neměla roušku.

Klíčová slova: Londýn, koronavirus, univerzita, student

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.