11.04.2018 16:17


Historický zlom. Dva noví strážníci brněnské policie ještě nedovršili věku 21 let

Autor: Kateřina Večeřová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brňané budou od dubna v ulicích potkávat dva strážníky mladší jednadvaceti let. Jedná se o historický zlom. Díky novele zákonu o obecní policii se na pozici strážníka mohou totiž od prvního ledna hlásit i osmnáctiletí uchazeči. Ve středu bylo čtrnáct nových příslušníků slavnostně jmenováno na svá působiště v revírech Městské policie Brno. Zařadili se tak k dalším 490 strážníkům, které Brno momentálně má. Všichni nováčci, až na jednu výjimku, nastoupí na služebny mimo střed Brna.

Brno – Do řad Městské policie Brno ve středu přibylo čtrnáct nových strážníků, z toho devět mužů a pět žen. Městská policie mezi sebe přivítala i dva nové kolegy, kteří ještě nedovršili věku jednadvaceti let. Jedná se o historický unikát. Od letošního roku totiž novela zákona o obecní policii umožňuje posun této věkové hranice. K městské policii se tak můžou hlásit uchazeči již v osmnácti letech. Nicméně ve službě i nadále nebudou moci mladí strážníci používat služební zbraň až do dovršení jednadvacátých narozenin.

Slavnostní vyřazení strážníků-čekatelů, a tedy jejich přijmutí do řad strážnictva se koná přibližně třikrát do roka. „Směřujeme nové kolegy především do okrajových městských částí. Veřejnosti jsme se zavázali, že v těchto oblastech zvýšíme počet hlídek v ulicích, a slib chceme dodržet,“ prohlásil ředitel Městské policie Brno Luboš Oprchal.

Strážníci-čekatelé musejí nejprve absolvovat výcvikový kurz. „Mému slavnostnímu vyřazení předcházel kurz, který se skládal ze tří měsíců všeobecného vzdělávání, měsíce taktické přípravy a měsíce praxe. Nepovažuji tento výcvik za přehnaně složitý. Stačí mít jen píli a chuť stát se strážníkem,“ zavzpomínal strážník městské policie Tomáš Pečuk.

U brněnské městské policie pracuje momentálně 490 strážníků, z nichž je přibližně třetina žen, zbytek tvoří muži. „Z dlouhodobého hlediska se úspěšnost zájemců o práci strážníka pohybuje okolo patnácti procent. Momentálně nám chybí přibližně padesát strážníků. Jsou to pracovní pozice, o které jsme městskou policii před dvěma lety rozšířili,“ okomentoval mluvčí brněnské městské policie Jakub Ghanem.

Zastupitelstvo města Brna v pondělí projednávalo návrh na zvýšení rizikového příplatku pro brněnské strážníky o tisíc korun. „Momentálně činí horní hranice příplatku u brněnské městské policie šest tisíc korun, ale jednáme o jejím navýšení,“ uvedl Oprchal. V případě, že by byl návrh schválen, by maximální výše rizikového příplatku byla od 1. dubna 2018 zvýšena na sedm tisíc korun. Nejvyšší hranice rizikového příspěvku je zavedena v Praze a momentálně činí sedm a půl tisíce korun. Navýšení tohoto příplatku by mohlo vést k většímu zájmu o pozici strážníka v Brně, což podtrhují i slova ředitele městské policie v Brně Luboše Oprchala: Finanční stránka hraje v současné době u uchazečů významnou roli a rizikový příplatek není zanedbatelnou položkou."

Brněnská městská policie se potýká i s dlouhodobě nízkou nezaměstnaností. „Kvůli přetrvávajícímu stavu nízké nezaměstnanosti nenalézáme na trhu práce dostatek zájemců, kteří by splňovali potřebná kritéria. Nově přicházející kolegové nám tedy momentálně pokrývají převážně odchody do důchodu a na mateřskou či rodičovskou dovolenou, takže nám padesát strážníků stále chybí. Nováčky motivujeme náborovým příspěvkem ve výši 50 tisíc korun,“ doplnil ředitel Oprchal.

Na slavnostním aktu přijímání nových strážníků do služby připomenul brněnský primátor Petr Vokřál vzrůstající prestiž tohoto povolání. „Najít v dnešní době kvalitní zaměstnance není vůbec lehké. Poprvé do řad Městské policie Brno vítáme i strážníky mladší jednadvaceti let. Doufejme, že městská policie bude i do budoucna kombinací mladého nadšení se zkušenostmi starších.“ dodal.

Klíčová slova: Městská policie Brno, strážníci, slavnostní vyřazení

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.