06.05.2018 18:56


Himalayan Dalai Lama: Tvořit novou desku je jako běžet maraton

Autor: Eliška Hypšmanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Himalayan Dalai Lama je elektronické duo, za kterým stojí mladí hudebníci Kryštof Matěj a David Novotný. V roce 2016 vyhráli soutěž Radia Wave Czeching, což je soutěž, která pomáhá českým nadějným hudebníkům zviditelnit se i mimo hranice České republiky. Díky výhře Czechingu si mimo jiné zahráli na největším showcasovém festivalu v Nizozemsku, Eurosonic Noorderslag. Téměř celý rok intenzivně pracují na nové desce, která by měla vyjít v září.

Brno – Himalayan Dalai Lama je duo hrající elektronickou hudbu. Hudební dráha Kryštofa Matěje a Davida Novotného začala v brněnském klubu Melodka. Debutové album s názvem Lama vydali Himalayan začátkem roku 2016. Nyní pracují na nové desce, která vyjde v září. „Teď už doděláváme drobnosti, například vokály. Doufáme, že na konci září by deska mohla vyjít,“ řekl Kryštof.

Jak jste se dali dohromady?

David: Potkali jsme se ve zkušebně, kterou jsme sdíleli. To je tak sedm, osm let. A potom na Melodce. Tam vznikla celá současná brněnská klubová scéna, což spousta lidí neví a už tam ani nechodí. Pracovali jsme na podobném stylu hudby, a tak jsme se rozhodli, že budeme spolupracovat.

 

V roce 2016 jste vyhráli soutěž Radia Wave Czeching, jak vám to pomohlo?

Kryštof: Do Czechingu nás nominovala Bára Kašparová. Nejprve jsme si mysleli, že do toho nepůjdeme, protože jsme se nechtěli účastnit žádných takových soutěží. Ona nás přemlouvala, ať to zkusíme, že to pro nás bude zajímavé. Z legrace jsme se jí ptali, jestli vyhrajeme Ferrari. Ona řekla že ne, tak jsme ještě váhali (smích). Nakonec jsme se zúčastnili a vyhráli jsme. S tím jsme vůbec nepočítali. Ta soutěž nás posunula v tom, že jsme poznali, jak funguje rozhlas, česká scéna a hlavně, že už bychom do toho znova nešli.

 

Proč byste do soutěže už nešli?

David: Byla tam spousta věcí, se kterými jsme se příliš neztotožňovali, ale přesto jsme je museli dělat. Samozřejmě k tomu patřily i kladné zážitky. Byli jsme na festivalu elektronické hudby Eurosonic Noorderslag v Nizozemsku, a to nám něco dalo. V tom vidím pozitivum soutěže. Ale všechno to hraní na festivalu bývá ve spěchu – rychle přijedete, vybalíte si, ubytujete se, jdete na zvukovou zkoušku, hrajete a zase rychle odjíždíte. My jsme si to udělali hezký, přijeli jsme dřív, v Amsterdamu jsme si zašli do hospody. To jsme si užili. Obecně ale z toho, co v České republice vzniká a existuje za soutěže, je Czeching dobrá věc.

 

Jak to vypadá s novou deskou?

David: Celou novou desku jsme zahráli na Flédě začátkem dubna. Pro nás to byla první zkouška nového alba, které vyjde až za několik měsíců po koncertě. Ty dny předtím pro nás byly stresující.

 

Jak dlouho jste na nové desce pracovali?

Kryštof: Za novu deskou se skrývá skoro rok práce. Přípravy vypadaly tak, že jsme třeba odjeli někam na chatu, něco jsme složili, řekli si, že je to dobré, pak jsme to upravovali a různě dotvářeli. Je to ale konstantní práce, člověk sedí každý den ve studiu, poslouchá svoji tvorbu pořád dokola a najednou mu dojde, že chce něco změnit. Pak to změní, zase to předělá zpátky a tak pořád dokola. S tím, co jsme na Flédě předvedli, jsme naprosto spokojení. Byl to live koncert a na živém hraní si může každý najít nějaké mouchy. Teď už jen doděláváme drobnosti, například vokály. Doufáme, že na konci září by deska mohla vyjít. Chceme mít i čas na nějaká proma a reklamu.

 

Vyčerpává vás to, nebo spíše dobíjí a naplňuje?

David: Jak kdy. Občas se cítím, že je to jako bych běžel maraton. Říkám si, že už to nedám a vzdám to. Kryštof mě v tom vždycky podrží a zase naopak. Není to jednoduché. Každý máme svoji práci. Po práci v šest večer sedneme a mícháme hudbu do půlnoci, pak jdeme spát a druhý den to stejné znova. A tak to bylo skoro celý rok.

Kryštof: Když jsme zkoušeli před koncertem na Flédě, myslel jsem, že  všechno rozbiju a půjdu pryč. To jsou ale úplně iracionální emoce, které k tomu patří. Pak se druhý den probudíte, znovu si to poslechnete a dojde vám, že je to vlastně dobré. Hlavní je si uvědomit cíl a kvůli čemu to děláme.

Medailonek: Brněnské duo Himalayan Dalai Lama tvoří Kryštof Matěj a David Novotný. Společně produkují elektronickou taneční hudbu. První album vydali v roce 2016, na níž navázali EP Space (EP z anglického Extended Play, deska s krátkým hracím časem – pozn. redakce). EP Space nahráli Himalayan v nahrávacím studiu Českého rozhlasu, což jim umožnila výhra v soutěži Czeching. Díky vítězství si také zahráli na největším showcasovém festivalu v Nizozemsku Eurosonic Noorderslag.

Klíčová slova: Himalayan Dalai Lama, electro, hudba

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.