29.09.2017 13:33


Herci za spoluúčasti autorky představili knihu Zvíře

Autor: Aneta Matyšová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Brněnským divadlem Reduta se ve středu 27. září nesly hlasy herců Věry Hollé a Pavla Oubrama. Diváci měli možnost shlédnout představení Zvíře: Příběh o klukovi, který promluvil z cyklu scénického čtení Lukáše Hejlíka LiStOVáNí. Po představení ve vyprodaném sále následovala beseda a autogramiáda s autorkou knihy Zvíře Torey Haydenovou. 

Diváci nedočkavě čekali na otevření sálu v Redutě. Foto: Aneta Matyšová

Brno – V inscenaci Zvíře s podtitulem Příběh o klukovi, který promluvil, se představili již tradiční herci pro projekt Listování, a to Věra Hollá a Pavel Oubram. Kniha Zvíře je počin americké dětské psycholožky a spisovatelky non-fiction Torey Haydenové. S tou měli diváci po uvedení knihy šanci diskutovat. Představení v Redutě uzavřelo celorepublikové turné, které tvořila série inscenací v osmadvaceti městech. 

„Byl jsem velmi rád, když nás oslovilo nakladatelství Portál, abychom si Zvíře zahráli za účasti autorky. Její knihy jsem samozřejmě četl už dříve a moc se mi líbí,“ řekl Pavel Oubram, který v představení ztvárnil hned dvojí roli.

Po začátku představení diváci ve vyprodaném sále divadla Reduty téměř ani nedýchali. Děj upoutal snad všechny přítomné od první minuty až do závěrečného potlesku.

Příběh vypráví o sedmnáctiletém chlapci Kevinovi (Pavel Oubram), který je už pátým rokem v psychiatrickém ústavu. Po příchodu do ústavu jako by ztratil hlas, celých pět let nepromluvil ani slovo. S Kevinem tedy začíná pracovat psycholožka Torey (Věra Hollá). Té se podaří Kevina po několika měsících opět rozmluvit. Tím však jeho problémy nekončí. Diváci mají po dobu představení možnost nahlédnout do Kevinova nitra. Někdy Kevin vypráví Torey o svém nevlastním otci, jindy upadá do hluboké deprese nebo je agresivní.

Kevinův příběh se prolíná s příběhem devítileté indiánské holčičky Charity. Tu rovněž ztvárnil Pavel Oubram.

Hercům se zhruba v hodinovém představení bez téměř žádných rekvizit podařilo divákům stručně představit celou knihu Zvíře. Kevin je po měsících práce s Torey připravený opustit ústav a chystá se přestěhovat do chráněného bydlení. Jeho čas s Torey se tedy uchýlil ke konci. Charity se stěhuje pryč, i tady Toreina práce končí.

 „Když mi poprvé Lukáš vysvětloval, jak bude představení vypadat, vůbec jsem si to nedokázala představit. Moje knihy už byly zpracovány jako opera o jednom dějství, stínové divadlo, anebo jako dva dost špatné filmy. Tohle představení však dobře dokázalo zachytit příběh Kevina a Charity,“ uvedla Torey Haydenová, která si celé turné pochvaluje.

Představení nadchlo i návštěvnici Ivu Čáslavovou. „Na Listování jsem byla poprvé. Moc se mi to líbilo, jak zpracováním, tak především tématem, které se mě dotklo. Určitě na Listování půjdu ráda znova.“

 Při besedě se diváci nejčastěji zajímali o to, jak si dokáže spisovatelka a psycholožka Hayden udržet psychické zdraví. „Je to první otázka, na kterou se mě ptají v Česku úplně všichni. Pro mě je důležité dělat kromě práce ještě úplně jinou aktivitu. Proto už třicet pět let chovám ovce,“ prozradila o sobě Haydenová.

Projekt LiStOVáNí funguje už více než 10 let a divákům se snaží vtipně přiblížit nejen děj, ale i jazyk a styl autora. Příště se publikum může těšit na uvedení knihy Roberta Fulghuma Opravář osudů.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.