06.05.2019 21:12


Herci Polívka a Lasica ztvární dlouholeté přátele v nové inscenaci Klíště

Autor: Zuzana Hudcová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

O setkání dvou starých herců, které spojuje alkohol a vzpomínky na dávné křivdy, pojednává nová autorská hra Bolka Polívky. Svou inscenaci Klíště pojmenoval podle prodělané boreliózy - nemoci přenášené klíšťaty. Dlouholeté přátele ztvární sám Polívka se svým slovenským kolegou Milanem Lasicou. Premiéru uvede brněnské Divadlo Bolka Polívky v pátek večer.

V nové inscenaci Klíště se představí Bolek Polívka, Milan Lasica i Gabriela Štefanová. Foto: Zuzana Hudcová

Brno – Herečtí parťáci Bolek Polívka a Milan Lasica vystoupí v páteční premiéře nové inscenace Klíště. Potřetí si tak zahrají ve společné hře, tentokrát podle autorského scénáře Bolka Polívky. Příběh dvou dávných přátel, které rozdělily nepříjemné vzpomínky a výčitky, představí brněnské Divadlo Bolka Polívky.

Dva staří kamarádi se setkají v divadelním klubu, jehož předlohou je legendární bar Poslední leč na Jakubském náměstí. Jejich komplikovaný vztah poznamenaly nedorozumění i problémy. Zatímco Lasica sklízí u diváků ovace, Polívka je neúspěšný. Oba herci hrají v kostýmech. Jeden se představí jako Casanova, druhý jako Don Juan. „Setkají se tak dvě monstra,“ přibližuje představení Polívka.

Přátelství dvou bývalých kohoutů komplikuje žena. Dívku Leonu si zahraje Gabriela Štefanová v alternaci s Kamilou Valůškovou. Oba herci si na ni spíše ze zvyku poměřují své svůdcovské schopnosti. Dějem hry se prolíná otázka, jestli oba staří přátelé žijí podzim života nebo jaro smrti. V představení si zahraje také Petr Halberstadt a Milan Sedláček.

Hra dává prostor i improvizaci. „Na zkouškách vznikají nové dialogy, které si vždycky nezapamatuji. Pak nastupuje improvizace,“ popisuje devětasedmdesátiletý Lasica. Slovenský herec žijící dlouhodobě v Česku předestírá, že na jevišti nebude mluvit dokonale česky. „Zvolil jsem babišovskou češtinu," dodal na tiskové konferenci s odkazem na českého premiéra Andreje Babiše, který je původem ze Slovenska.

Polívka věnuje hru památce zesnulého herce Jiřího Pechy, který zemřel letos v únoru. V inscenaci oba herci vzpomínají na někoho, kdo jim byl oběma drahý.

Klíčová slova: Divadlo Bolka Polívky, Klíště, přátelství, Polívka, Lasica

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.