17.05.2015 22:01


Harmonické soužití s novým bydlením? Otázka zvyku a trpělivosti

Autor: Krajčírovičová Barbora | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Když vybíráte bydlení, musíte projít mnoho inzerátů a nabídek. Chodíte na prohlídky bytů a snažíte se vybrat to nejlepší. Ti zodpovědnější z nás začnou s výběrem poctivě minimálně pár týdnu předem, ti méně zodpovědní se spoléhají na štěstí. Objevení toho pravého bytu pak vždy provází nadšení. Na to, že by vás mohl nemile překvapit, ani nepomyslíte.

Na začátku každého soužití objevujete pořád něco nového, a jinak tomu není ani s novým bytem. Zprvu jste nadšení z každé nové maličkosti. Nechali vám předcházející majitelé obraz na stěně? Paráda. Máte velkou kuchyň, kterou jinde jenom tak nenajdete? Skvělé. Samozřejmě, víte, že nic není dokonalé. Stěny by potřebovaly vymalovat a ani jeden vypínač světla či zástrčka není rovně, až občas pochybujete o soudnosti elektrikáře, který to měl na starosti. Ale to jsou jenom drobné vady na kráse, na kterých přece nezáleží. Ano, váš byt je možná trochu starší, ale můžete fungovat i s větším věkovým rozdílem, ne?Barbora Krajčírovičová. Foto: Barbora Krajčírovičová

Jenomže i zpočátku bezproblémový vztah se může změnit během pár týdnů na velkou krizi. Váš byt na vás udělal při prvním setkaní skvělý první dojem a dal si vážně záležet. Proto jste si ho i vybrali. Nebylo možné poznat jeho chyby. A teď? Při prohlídce jste si nemohli všimnout, že sprcha odmítá regulovat teplotu a jediné, co zná, je vlažná nebo studená voda.  A že protéká. Nemohli jste si ani všimnout, že i vaše toaleta protéká. Hodně. Stará lednička v kuchyni vydává v pravidelných intervalech divné hlasité zvuky. A do třetice — protéká. Klika na dveřích do předsíně vypadne, jen co se jí dotknete. A vaše podlaha? Nejen, že při každém svém kroku probudíte polovinu bytovky, ale ještě je i křivá. Pokud tedy máte židli na kolečkách, užijete si spolu spoustu zábavy. A v zimních měsících vás občas může po příchodu překvapit nízká teplota ve vašem obydlí, protože váš kotel se rozhodl sám od sebe vypnout vytápění. Všechno, o čem byste si mysleli, že může fungovat, nefunguje. To všechno byly drobné chyby, které na první pohled nebyly vidět. A teď je nejenomže vidíte, ale také cítíte a to každý den.

Důležité je najít kompromisy. S některými věcmi se smíříte a na jiné zase najdete způsob, jak vyzrát. Když otočíte v koupelně kohoutkem na sprše doleva, žádná voda protékat nebude. A když si nepustíte plný proud, dokonce vám i potečete teplá voda. Chce to citlivou ruku a trochu praxe. Na toaletu to chce zase trochu trpělivosti, svým hostům jednoduše vždy vysvětlíte, jak na to. A na ostatní si zvyknete. O tom je přece soužití.

A když pak máte možnost vyměnit váš byt za novější a mladší kousek, neuděláte to. Je vám dobře tam, kde jste. Doma. 

Klíčová slova: publicistika, byty

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.