18.11.2016 10:56


Happening Přines Havla přilákal na Rožnovské náměstí desítky lidí

Autor: Viktorie Pokorná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Lidé po celé republice si ve čtvrtek 17. listopadu připomínali výročí Sametové revoluce. Ačkoliv hlavní vzpomínkové akce probíhaly na pražském Albertově či Václavském náměstí, i obyvatelé menších měst dokázali, že jim oslavy státního svátku nejsou lhostejné. Jednou z ukázek toho, jakým způsobem se dá uctít památka jedné z hlavních tváří Sametové revoluce, byl happening Přines Havla, který se uskutečnil na Masarykově náměstí v Rožnově pod Radhoštěm. Hlavní myšlenkou akce bylo nejen zavzpomínat na události ze 17. listopadu 1989, ale také si společně připomenout nedožité osmdesáté narozeniny prvního prezidenta České republiky Václava Havla. 

Samotný začátek happeningu byl avizován na symbolických 17:11, i přes to se ale lidé začali na Masarykově náměstí u sochy sv. Jana scházet již před sedmnáctou hodinou. Ačkoliv se jedná o oslavy svátku studentstva, na Rožnovském náměstí se sešli zástupci snad všech věkových kategorií. Mezi přítomnými byli i zástupci městského úřadu, starosta Radim Holiš a místostarostka Kristýna Kosová.
(autor: Viktorie Pokorná)

Jak už název Přines Havla napovídá, hlavní podstatou akce bylo, že si lidé mohli přinést svou vzpomínku na Havla v jakékoliv podobě. Sochu tak brzo obklopovaly ukázky esejí, novinové výstřižky, hlavně pak ale fotky či knihy, které spojovalo jediné, Václav Havel.
(autor: Viktorie Pokorná)

Někteří účastníci dorazili na akci se symbolickým srdcem namalovaným na tváři. "Je skvělé, že lidé stále vzpomínají na události 17. listopadu. Někdy mám pocit, že si dnes mladí lidé nedokáží tolik vážit svobody, ve které tady mohou žít. Berou ji prostě jako samozřejmost, a tak je důležité, abychom si připomínali, že to tak kdysi nebylo, a že si ji musel Český národ vybojovat," řekla jedna z účastnic happeningu Markéta Šuhajová.
(autor: Viktorie Pokorná)

Díky doneseným předmětům a velkému množství svíček, které kolem nich lidé zapalovali, vznikla na náměstí jakási improvizovaná výstava. I u zapalování svíček se ale projevila lidová tvořivost a účastníky happeningu tak mohl potěšit mimo jiné také pohled na, pro Havla typické, srdce, které bylo poskládané jen z čajových svíček.  
(autor: Viktorie Pokorná)

Mezi směsí fotografií a knih se velmi vyjímal především starý plakát s nápisem "Havel na hrad" a autorská malba jedné z žákyň místní základní umělecké školy.
(autor: Viktorie Pokorná)

Další z účastnic Eva Poustarská uvedla: "Je jasné, že hlavní vzpomínkové akce probíhají hlavně v Praze nebo v Brně, jsem ale moc ráda za to, že se ani tak malé město jako je Rožnov nenechalo zahanbit a uspořádala tento happening. Líbí se mi, že tady přicházejí celé rodiny i s dětmi. Je vidět, že někteří opravdu chtějí, aby jejich děti věděly, co se tehdy stalo a také to, že státní svátek není jenom proto, aby měly ve škole volno." (autor: Viktorie Pokorná)

Po ukončení performance ještě z instalovaných reproduktorů zněly útržky nahrávek rozhovorů s Václavem Havlem. Spousta lidí tak ještě zůstalo na místě a jen si vychutnávalo atmosféru a Havlova moudrá slova. Nakonec se ještě účastníci rozhodli zazpívat českou a slovenskou státní hymnu.

(autor: Viktorie Pokorná)

Klíčová slova: Václav Havel, Rožnov pod Radhoštěm, 17. listopad, Sametová revoluce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.