03.04.2020 15:59


Hadrárna v brněnském Buranteatru pomáhá vrátit vyřazené oblečení zpět do života

Autor: Alžběta Cutáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Namísto divadelní hry se jednou měsíčně rozezní prostory brněnského Buranteatru družným hovorem nad stojany a stoly s oblečením. Lidé se sejdou, aby prodali kousky oblečení, které už nenosí a třeba si také nakoupili nové. Pod názvem Hadrárna se tato akce koná pravidelně již osm let.

Prodej oblečení i doplňků (Autor: Světlana Nedvědová)BRNO – Zbavit se starého oblečení a také si trochu přivydělat. To je princip, na kterém Hadrárny fungují již osmý rok. Jde o formu blešího trhu. Prodejci se sejdou každý měsíc v prostorách brněnského Buranteatru na Kounicově ulici a nabídnou část svého šatníku k prodeji. Akcí se dlouhodobě zúčastňuje také Alexandra Farkáčová, která si podle svých slov Hadrárny zamilovala.

Zakladatelka Michaela Lysková vysvětluje přínos Hadráren pro šetrný životní styl vůči planetě. „Hadrárna je fajn v tom, že tu nakupují a prodávají lidé, kteří nemají vždy primárně zájem o slow fashion či ekologii,“ uvedla již dříve pro Stisk Lysková. Pojmem slow fashion se rozumí snaha vidět oblečení jako dlouhodobou investici, soustředit se na jeho kvalitu a na zátěž, kterou jeho výroba znamenala pro životní prostředí. Ekologického a etického podtextu akce si všímá i Farkáčová. „Je to způsob, jak vrátit dané kousky do života,“ vysvětluje. Tento koloběh má ale podle ní stále mezery. „Většina toho, co se tam prodává, pochází z konfekčních řetězců. A to, co si některé prodejkyně vydělají, v onom řetězci zase utratí,“ doplňuje Farkáčová.

Možný přivýdělek pro Farkáčovou nehraje roli, motivuje ji především dobrý pocit. „Hodně často to dopadne tak, že zájemcům prostě daruju věci, které se jim líbí. Nikdy si nic nevydělám, ale nevadí mi to. Účastním se, protože mě to baví. Ráda udělám radost sukní za pět korun, o které vím, že ji dotyčný bude ještě dlouhé roky nosit,“ přibližuje Farkáčová. Atmosféra je podle ní uvolněná a přátelská. „Když jsem na akci s kamarádkou, často to vypadá tak, že na nakupující lidi voláme, když jim oblečení sluší. Mnohdy je také přesvědčujeme, že by si kousek měli určitě koupit,“ směje se Farkáčová.

Tajemnice Buranteatru Jana Fišerová považuje Hadrárny za dobrý počin. I ona vnímá atmosféru akce kladně. „Nálada je vždy velice příjemná. Spousta oblečení, příjemní lidé, hudba, skvělá káva a něco na zub k tomu,“ upřesňuje Fišerová. S podobným typem akce má zkušenost i jejich kavárna Black Box Cafe. „Jedná se o swap (v překladu výměna, pozn. red.), tudíž je to na principu, že já daruji a následně si vyberu, co se mi líbí. A hlavně, akce je bez peněz. Dobrovolné vstupné je tam jen z důvodu podpory této činnosti,“ přibližuje Fišerová.

Zužitkování starého oblečení je běžnou součástí životního stylu, který se snaží být ohleduplný k životnímu prostředí a planetě. Nazývá se anglickým pojmem zero waste (v překladu nulový odpad, pozn. red.). Vyznavači této filozofie například volí nákup v bezobalových obchodem, aby minimalizovali množství odpadu, který produkují. Upřednostňují také například regionální potraviny před těmi z dovozu a v neposlední řadě preferují prostředky hromadné dopravy nad autem, aby snížili znečištění ovzduší.

Klíčová slova: ekologie, oblečení, kultura, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.