11.04.2019 17:45


Grafiky ze zbytkového továrního materiálu nebo obrazy na nenapnutém textilu. Moravská galerie zahajuje jarní sezónu

Autor: Karolína Novotná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Prostory Pražákova paláce zaplní dvě nové výstavy. Moravská galerie představí díla grafika Vladimíra Boudníka a jeho následovatelů a britského malíře Frasera Brocklehursta. K vidění budou od čtvrtka 11. dubna do neděle 11. srpna 2019.

Šéfkurátor Moravské galerie Ondřej Chrobák provádí po výstavě Boudník. Foto: Karolína Novotná

Brno ー Dvě nové výstavy nabídne od pátku 12. dubna Moravská galerie v Brně. Novou sezónu v Pražákově paláci zahájí svými díly grafik Vladimír Boudník a britský malíř Fraser Brocklehurst. Vernisáž k oběma výstavám se koná ve čtvrtek 11. dubna od 18 hodin.

První výstava, která se nachází v hlavním prostoru paláce, se jmenuje po svém klíčovém tvůrci Boudník. Představí především jeho experimentální grafiky, které vznikaly v padesátých a šedesátých letech dvacátého století. Prostor ale dostanou i současní umělci, kteří svým dílem na odkaz Vladimíra Boudníka navazují. “Výstava přináší nový pohled na jeho dílo. Takový, který nám otevírá jeho myšlení prostřednictvím dalších umělců,” říká ředitel Moravské galerie Jan Press.

Vystavená díla jsou inspirována prostředím továrny, ve které autor pracoval. Kromě toho z ní pochází i materiál, který používal. Grafiky totiž vznikaly jako otisky kusů železa, pilníků, šroubů a celkově všeho, co našel. “Je to skutečně klíčová postava nejen českého umění. Principy, které prezentoval Vladimír Boudník, jsou trvalé. Silně ovlivnil zejména tvorbu brněnské bohémy ー Jiřího Hynka Kocmana nebo Dalibora Chatrného. Jejich práce budou důležitou součástí výstavy,” popisuje kurátor Ondřej Chrobák.

Druhá expozice, vystavená v atriu Pražského paláce, nese název Pillow talk. “Fráze pillow talk má vlastně dva významy. Označuje jednak konverzaci po sexu, ale i nekonečný monolog, který člověk vede, když nemůže usnout. Líbí se mi ta dualita,” vysvětluje malíř Fraser Brocklehurst. V Moravské galerii představí své malby na nenapnutých textiliích. “Na této výstavě jsou obrazy malovány na zvláštní povrchy jako třeba na manšestr nebo surové hedvábí. Odpadá tím možnost je přemalovávat. Brocklehurst je tvoří takříkajíc na první pokus. Také je jedinečný tím, že na rozdíl od českých autorů je více tvrdý a útočný,” říká kurátor výstavy Richard Adam.

Nových autorů se dočkala i stálá expozice nového umění. Přibyla například díla brněnské výtvarnice Kateřiny Šedé. Obě dočasné výstavy budou k vidění do 11. srpna 2019.

 

Klíčová slova: Moravská galerie, kultura, umění, Vladimír Boudník, Fraser Brocklehurst, Pražákův palác

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.