04.05.2018 20:02


Gogola jsme natočili za deset dní, říká režisér Baranov

Autor: Vojtěch Labuda | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Seriál Gogol: Začátek měl svoji českou premiéru včera na brněnském festivalu Serial Killer. Gogol působí jako příběh Tima Brutona, jehož atmosférou se inspiroval režisér Jegor Baranov. Jedná se o jeho první velkoformátový film. Zúročil v něm zkušenosti z předchozích titulů jako Saranča nebo Samoubijcy.

Jegor Baranov na festivalu Srerial Killer. Autor: Vojtěch Labuda

Brno – Gogol je vůbec prvním seriálem na světe, který se nejprve promítal v kině a až následně v televizi. Vydělal zhruba 160 milionů dolarů a v současnosti míří do ruských kin již jeho třetí pokračování. „Vypráví se zde příběh o Gogolovi, který se snaží vymítit zlo, které sužuje obyvatele vesnice. Gogol dokáže přecházet mezi dvěma světy a stává se tak důležitou postavou,“ přibližuje devětadvacetiletý režisér Jegor Baranov.

Jak lidé reagovali na to, že jdou do kina na televizní seriál?

Bylo to poprvé, co se televizní série promítala v kině jako celovečerní film. Značná část publika předem netušila, že se jedná o seriál. Mysleli si, že jdou na jeden ukončený film. Proto byli lidé v šoku, že příběh nekončí. Vysvětlili jsme jim, že druhý film, který skýtá další dvě epizody, uvidí pátého dubna (první film měl premiéru loni na podzim - poz. red.).

Proč jste zvolil příběh Gogola, když Rusko má i některé významnější spisovatele?

Vyprávíme příběh ze zlaté éry ruské literatury v rovině spojeného dramatu s černou komedií. V Rusku je Gogol významným autorem. Je prvním, kdo psal hororové příběhy. Všechny jeho novely jsou plné temné atmosféry. Také jsme pracovali s různými mýty, například, že se ho bál hmyz.

Gogol mi připomíná Ospalou díru od Tima Burtona, ovlivnil vás Burton nějakým způsobem ve vaší tvorbě?

Ano, když jsem četl první nástin scénáře, tak mi to opravdu připomnělo Tima Burtona. Především v záplatce. Když jsem poté přemýšlel o tom, jak to natočit, zaměřil jsem se na temnou atmosféru, kterou ve filmu vidíme všude.

Pro mě je Gogol velmi romantický příběh, protože se chová jako klasický romantický hrdina, který je rozpolcen mezi dvěma světy. Napadlo nás tedy točit v temném gotickém stylu, který podporuje atmosféru filmu. To je důvod proč právě pracujeme s velmi býlími tvářemi v kontrastu s černým pozadím. Tim Burton je král v gotických snímcích, proto zde můžete spatřit jistou podobnost.

Kde se tato série točila? Bylo to pouze v Rusku nebo i jinde?

Všechno se točilo v Rusku. Zápletka se odehrává na Ukrajině, ale scény jsme natáčeli kousek od města Pskov, kde žil Puškin. Ano, je to trochu úsměvné točit film o Gogolovi tam, kde žil Puškin. (Smích) Rozhodli jsme se tak kvůli tamější přírodě. Točili jsme také hodně v exteriérech. Vesnice, kterou lidé vidí, je skutečná. Štáb postavil pouze některé její části.

Jak dlouho trvalo natáčení?

Vše jsme měli natočené během deseti dní. Netočili jsme ale v kuse, protože nás brzdilo počasí. V Rusku je velice nevyzpytatelné.

Herecké obsazení bylo pouze z Ruska?

Ano.

V Gogolovi také pracujete s nevšedními úhly kamery. Proč?

Gogolův koncept je totiž zčásti prezentován jako divadelní představení. Proto můžete spatřit neobvyklé pohledy. Vidíte tam i spoustu záběru přímo na herce.

Jaký byl rozpočet a kolik film vydělal?

Ruským divákům jsme tento mini seriál nabídli nejprve v kinech. Spojili jsme dohromady dvě epizody, které jsme najednou promítli prvního září minulého roku. Ukázalo se, že tento formát lidem vyhovuje, protože první dvě epizody vydělaly sedm a půl milionu dolarů (v přepočtu asi 160 milionu korun – poz. red.), což je velice dobré na ruskou produkci. Rozpočet na jednu část byl půl milionu dolarů, takže celý film měl rozpočet jeden milion dolarů.

Co se změnilo od prvního filmu?

Zjistili jsme, že tento koncept v Rusku funguje. Druhý film vydělal ještě více než první. Proto jsme další díly natočili ve větším formátu. Fanoušci zde uvidí více akce a příběh se výrazněji zamotává, také se objevuje pohled církve na celou situaci.

Bude další série?

Ano, je to v plánu. Získali jsme totiž věrné fanoušky. Plánujeme, že příběh nebude pouze o Gogolovi, ale stane se z toho něco jako Liga spravedlnosti, takže chceme zapojit Puškina, Nabokova a další. (Směje se)

Klíčová slova: Serial Killer, Baranov, Rusko, Gogol, seriál

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.