18.04.2020 14:55


Glosa: Z Beats for Love rovnou na Colours of Ostrava? Letos nejspíš ne

Autor: Terezie Sekáčová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Neptejte se kamarádů, co budou dělat v létě. Neptejte se, pokud nechcete poslouchat hodinový monolog o tom, jak si natěšení koupili vstupenky na festival a teď nevědí, co s nimi. Organizátoři nám odpovědi neposkytnou ani výměnou za kámen mudrců, naopak nás budou udržovat v napětí až do poslední chvíle. Ale co jiného jim taky zbývá, když sami jen doufají. Máme tedy ve vzkříšení festivalové sezóny doufat, nebo jí můžeme kopat hrob?

Colours of Ostrava 2019. Autor: Beáta Tomanová

Většina lidí má naneštěstí schopnost si do poslední chvíle nepřiznávat nelichotivé scénáře. Ať je situace jakkoliv špatná, pokud existuje sebemenší vidina šťastného konce, vždy v něj budeme věřit. Je to přirozené. Letošní festivalová sezóna ale pohádkový konec s největší pravděpodobností mít nebude. S jistotou to říct samozřejmě nejde, šance na úspěch je ale asi stejně velká jako fakt, že příští týden dostaneme dopisy z Bradavic. Náměstek ministra zdravotnictví Prymula před pár dny řekl: „Ty festivaly nevidím úplně dobře, protože festivaly bez diváků asi nejsou úplně to, co by někdo chtěl.“ Měl pravdu. Takové festivaly by nechtěl opravdu nikdo.

Pořadatelé se v této situaci snaží nejenom přesvědčit fanoušky, že se svoje vstupenky vážně nemusí snažit prodávat dál za směšnou cenu, ale i přemluvit interprety, aby si na nás udělali místo v diáři i příští rok. Z vlastní vůle letos svůj festival nikdo z organizátorů nezruší, šli by sami proti sobě. A jelikož seshora zatím v souvislosti s touto situací přicházejí informace jen velmi okleštěné, nezbývá jim, než nás držet v (ne)blahé nevědomosti. Nakonec tak budou areály zet prázdnotou, aby mohla polovina republiky odjet do Chorvatska, protože to vláda povolila. Nepochybně bezpečnější varianta. 

Všichni jsme na stejné lodi. Tentokrát ani celebritám nepomůže, že je jejich loď luxusní jachta a ta naše jen rozpadající se vor. Ani ony totiž pro jednou nemají šanci na situaci cokoliv změnit. Když to nevyjde letos, vyjde to příští rok, není třeba házet flintu do žita. Vstupenky svoji platnost záhadně neztratí a o peníze nikdo nepřijde. Holt jen budeme mít více času předvést svá, díky karanténě bezesporu vysportovaná, těla u vody. Za předpokladu, že nás někdo někdy pustí ven. 

Tak se pro jednou zkusme všichni překonat a vydržme doma. Všichni pořád opakují, jakou máme jedinečnou příležitost, že poprvé můžeme zachraňovat svět sezením na gauči a sledováním filmů. Tak ještě zatněme zuby. Netflix bude mít z našich peněz za předplatné velkou radost a my možná zjistíme, že existují i jiné seriály než ty, které si pouštíme pořád dokola. Třeba se pak nad námi naše vláda slituje a kromě čestného řádu za ležení v posteli nám dá i možnost užít si alespoň koncovku léta. 

Klíčová slova: festivaly, glosa, koronavirus, léto, zábava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.