06.01.2021 19:00


Glosa: Testování aneb boj o místo

Autor: Lenka Hubáčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Jak se má člověk nechat otestovat na covid-19, když najde nejbližší volné termíny testování za týden? To už má skoro po nemoci i karanténě. 

Žijeme tady s covidem už pěkných pár měsíců. Prošli jsme první i druhou vlnou a teď se pravděpodobně nacházíme ve třetí. Máme tady celou řadu opatření, tabulek, psů i kompenzací, které podnikatelé jen těžko získávají. Vláda už od začátku slibuje, že dělá co může. Když ale nemocný člověk nemůže najít volné místo, kde by se mohl nechat otestovat, je asi něco špatně. Nebo ne?

Antigenní testy, PCR testy a spoustu odběrových míst. To všechno je v pořádku a funguje. Co ale nefunguje je jednotný centrální systém, přes který by se všechny volné termíny na testování daly najít. Spoustu odběrových míst se totiž rovná spoustě webových stránek, kde se na testování přihlašuje. Proč tedy od jara ještě nemáme jednu webovou stránku, na které by byl seznam všech odběrových míst, nejbližší volné termíny a prokliky na ně? Potom by se na testování dalo přihlásit skoro jedním kliknutím. Respektive taková stránka existuje, ale nefunguje stoprocentně, protože tam nejsou všechna odběrová místa a jejich volné kapacity.

Vím, že je to nová a složitá situace a je jasné, že to není jednoduché zvládnout. Ostatně už se nám tu vystřídali tři ministři zdravotnictví. Jednotný systém by ale ulehčil tolik práce. Zdravotníci takový systém mají. Existuje úložiště, kam lékař nahraje elektronickou žádanku na PCR test, a kde ji potom najde jakýkoliv zdravotník na jakémkoliv odběrovém místě podle rodného čísla testované osoby. Proč tedy takový systém nejde vytvořit i pro lidi?

Vždyť je to jako rezervace do kina. Člověk si vybere film, kino, čas a místo. Takhle by si zvolil typ testu, termín a z volných kapacit by si vybral odběrové místo, které má nejblíž. Nejsem žádný IT specialista, ale myslím, že by to nebylo až tak složité. Lidé by potom nemuseli sedět půl hodiny u počítače s tím, že najdou nejbližší volné termíny na testování až za týden. Což se jim nelíbí, a tak začínají hledat znovu. A znovu. A když po hodině najdou nebližší volný termín za čtyři dny místo za sedm, už nemají nervy na to hledat dál a přihlásí se tam. Co když ale byl volný termín dřív, jen ho nebyli schopní najít?

Celý tento systém testování a přihlašování se na něj mi přijde dokončený tak napůl. Ostatně asi jako všechno s covidem související. Proč nebylo od začátku povinné pozitivní antigenní testy hlásit rovnou na hygienu? Proč musí být člověk v karanténě, i když už má výsledek testu negativní? Proč někomu volá hygiena třikrát a někomu ani jednou?

Když si představím, že si někteří senioři musí testování zařizovat sami, je mi jich líto. A přesně kvůli nim by to mělo fungovat. Aby si i rizikové skupiny v případě potřeby zvládly testování zařídit samy. Zajímalo by mě, jestli takový fungující centrální systém někdy vznikne. Nejspíš si budeme muset počkat, až se nakazí covidem nějaký programátor a bude ho to štvát stejně jako web k elektronickým dálničním známkám.

A systém k registraci na očkování? Tak na ten jsem vážně zvědavá. Vlastně na očkování celkově. Už jen to, že nejprve chtěli proočkovat většinu lidí během jara a zničehonic se to posunulo na konec léta, o něčem vypovídá. Takže žádné festivaly, žádné letní zábavy a žádné dovolené. Ale hlavně, že je naočkovaný premiér.

Klíčová slova: covid-19, testování, glosa

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Nový komentář