01.04.2019 11:53


Glosa: Svátek bláznů je tady. No tak se prostě pojďme všichni chovat jako blázni!

Autor: Kristýna Sklenářová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Apríl. Svátek, kdy se může v podstatě cokoliv. Od kečupového překvapení na židli až po zfalšování vlastní smrti a následného přivodění infarktu všem zúčastněným na pohřbu. Lidé se tak samovolně dělí na dva tábory. Na ty ležící v rakvi a v návalu smíchu řvoucí „Apríl!“ a na ty ostatní, s infarktem a s nutkáním poslat dotyčného na věčnost doopravdy. A přitom se tenhle chaos děje už dobrých pět staletí.

Kristýna Sklenářová | Autor: Martina Homoláková

Otočíte stránku v kalendáři. Další týden. Další měsíc! Všechno se tváří tak nevinně. A pak s hrůzou v očích pohlédnete na datum začátkem týdne. V té chvíli přestávají i hluboká očka toho nejroztomilejšího štěněte oplývat nevinností, a místo ní v nich začnete pátrat po pachuti hanebné a zákeřné zrady. Ta se ostatně bude táhnout celým dnem jako černý mrak, neboť je právě první duben. Den, kdy i ti nejdůvěřivější z nás se nervózně rozhlížejí kolem. Den, kdy nás důvěra může dovést do nicotných hlubin společenského faux pas. První duben. Apríl.

Původ tohoto neoficiálního svátku bláznů je dodnes tak trochu záhadou. Na oblast 51 to však nevypadá, bohužel. Nejvýraznější teorie zní, že se Apríl zrodil během šestnáctého století. Za juliánského kalendáře se Nový rok slavil na přelomu března a dubna. Jenomže pak se papež Řehoř XIII. rozhodl, že stát venku a odpalovat rachejtle je přece mnohem příjemnější uprostřed zimy. A tak s příchodem gregoriánského kalendáře se začátek nového roku přesunul tam, kde ho známe dnes.  Ti pomalejší,  zatvrzelí, či zkrátka jen bez internetu zoufale neinformovaní jedinci, co nadále slavili Nový roku na jaře, byli označování za aprílové čili dubnové blázny. Sousedé pak jeden druhého z legrace přepadávali v domech na „novoroční návštěvě“ a tím začalo tolik oblíbené vtipkování a šíření falešných zpráv. Protože není nic veselejšího, než když vám vpadne do obýváku soused ověšený hořícími prskavkami. Můžete se smát za zvuku přijíždějících hasičských sirén.

Další teorie je o poznání prozaičtější. Totiž že úplně prvním aprílovým „trollem“ je sama matička příroda. Legenda praví, že když za aprílového počasí budete stát venku, tak mezi bubnováním deště následované bubláním škvařícího se asfaltu na pařícím sluníčku uslyšíte její neutuchající smích. Když člověk nemusí ven, může se tomu smát taky. Koukat se z okna, jak se ostatní čvachtají v bahně či rozpuštěné silnici. Bohužel to tento rok úplně nevyšlo a obvyklá pondělní muka tak získala na svoji stranu výrazného spojence.

Na druhou stranu, co může takové přepracované a nekonečně se táhnoucí pondělí vylepšit? Páni, tolik možností. Sůl v cukřenkách. Pečlivě nachytané myši z vašeho sklepa v kanceláři kolegy. Najatý arabský herec, co bude postávat před budovou s tikajícím budíkem pod tričkem! No není to úžasné, Horste?! Garantujeme vám nekonečně mnoho hodin zábavy při nastálé panice i dávno po ní! Připojte se ještě dnes a získáte možnost dostat vyhazov ihned na místě. A to se vyplatí!

Klíčová slova: glosa, apríl

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.