10.01.2021 16:54


Glosa: Sčítáme. Nevíme úplně proč, ale konečně alespoň online

Autor: Eliška Procházková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

V roce 2021, kdy má naše osobní údaje leckterý obecní úřad, opět proběhne akce, která bude státní pokladnu stát více než dvě miliardy korun. Ano, čeká nás pravidelné sčítání lidu.

Autorka glosy Eliška Procházková, zdroj. Eliška Procházková

Všude kolem zuřící pandemie koronaviru, očkování, parlamentní volby, a kdyby to pořád nebylo dost, tak nás letos ještě čeká pravidelná a oblíbená veselohra, a to sčítání lidu. Na to se můžeme těšit už zhruba za dva měsíce.

Minulé sčítání, které proběhlo před devíti lety vyvolalo velké pozdvižení. Bylo považováno za velký zásah do soukromí a pošta ho nezvládla. Nasnadě tedy jistě byla otázka, proč si stát nemůže potřebné údaje vytahat z registrů, které má k dispozici a lidi nechat na pokoji. To se částečně splnilo.

Oproti roku 2011 budou lidé vyplňovat asi polovinu otázek. Vypadnou právě ty otázky, které byly minule pod palbou kritiky. Takže třeba to, zda máme doma koupelnu, už stát zjišťovat nebude. Nebude se, naštěstí, ptát ani na kohoutky s teplou vodou. Například ale otázka na vyznání víry, na kterou posledně tisíce lidí odpovědělo, že vyznává víru rytířů Jedi, zůstane, bůhvíproč, zachována.

Stát také slibuje výrazné zjednodušení celého procesu. Primární forma sčítání se totiž přesune na internet. Kdo nevyplní údaje elektronicky, toho navštíví sčítací komisař s papírovým archem. Tomu, kdo se nesečte vůbec nebo schválně vyplní špatné údaje, napaří stát tučnou pokutu ve výši až deseti tisíc korun. Nechceš státu poskytovat své osobní údaje, které už stejně stokrát všude má, tak plať!

Pokud by se občan náhodou zabýval otázkou, proč se vlastně sčítání lidu dělá a k čemu je to dobré, může se podívat na stránky Českého statistického úřadu. Tato otázka je tam v sekci „Časté dotazy“. A odpověď? Poměrně vágní. Podle úředníků ze statistiky se sčítáme proto, aby byly dostupné údaje o veškerém obyvatelstvu, jeho rozmístění, demografických, sociálních a ekonomických charakteristikách, složení a způsobu bydlení domácností, a to ve vzájemných vazbách v celostátním pohledu i v nejmenším územním detailu.

Dále se tam můžeme dočíst, že sčítání je celosvětová akce, koordinovaná OSN a kdyby se neuskutečnilo, poškodilo by to prý dobré jméno České republiky v zahraničí. Pokud máte pocit, že to není dostatečně dobrý důvod a napadá vás okamžitě nejmíň deset jiných věcí, které jméno naší republiky v zahraničí poškozují daleko více, máte smůlu. Nikdo se neptá.

Nezbývá tedy nic jiného než doufat, že se letošní sčítání na rozdíl od toho posledního obejde bez kontroverzí. Že bude díky přesunu na platformu pro toto století rychlejší a bez komplikací. A že tato klíčová data, která stát získá, rozvinou a posunou naši společnost natolik, že už by se příště žádné povinné sčítání lidu konat nemuselo.

Klíčová slova: sčítání lidu, stát, 2021

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.