15.04.2020 13:02


Glosa: Praha 11 má starostu z SPD, odstranění pomníku je trestný čin a další úsměvné výkřiky ruské propagandy

Autor: Magdalena Chorá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Tři slova: Odstranění pomníku Koněva. Asociace lidí na toto téma se mohou různit a stupňují se od lhostejného pokrčení rameny po bouřlivé pohoršení. Rusko se s přehledem zařadilo do druhého tábora. Nejen že tamní média vydávají zprávy s mírně pozměněnými funkcemi pražských zastupitelů, ale vyšetřovací výbor Ruské federace také podal trestní oznámení na Prahu 6, která se po dlouhých tahanicích rozhodla začátkem března pomník sejmout.

Magdalena Chorá. Foto: Terezie Sekáčová

Ještě donedávna bylo zřejmé, že pomníky hýbou Prahou. Nyní se dá však s klidem konstatovat, že především hýbou ruskou žlučí.  Pomník maršála Koněva, který ještě donedávna sloužil jako prostor pro vybití emocí kolemjdoucích prováděním pouličního umění, byl starostou Prahy 6 sejmut. A odpověď země, kde zítra znamená včera, na sebe nenechala dlouho čekat.

Ruská televizní stanice ten samý týden odvysílala poutavé sci-fi příběhy. Tedy pardon, zpravodajské reportáže. V nich mimo jiné zpovídala Roberta Vašíčka z SPD, který byl označen za starostu Prahy 11. Ačkoliv chybovat je lidské, Rusko přece nikdy nechybuje, natož z lidskosti. Proč tedy televize označila Vašíčka, opozičního zastupitele, za starostu této části, je záhadou. Z jakého důvodu byl ale vybrán zrovna on, je už o něco jasnější. Vašíček je něco jako postrach pražských komunálních politiků. Pravidelně totiž objíždí jejich zastupitelstva a vyjadřuje se k aktuálním tématům, včetně nekončících epizod telenovely s názvem Pražské pomníky. V celé Praze je navíc kromě Vašíčka z hnutí SPD v zastupitelstvu pouze jeden člověk.

Z tohoto tedy s připuštěním zvrácené logiky vyplývá, proč vybrat pro reportáž o činnosti Prahy 6 zastupitele naprosto odlišné městské části. Navíc, jedna ruská gubernie jako druhá. Přední je mít jako hlavu státu gubernátora lehce podplatitelného vodkou. Jenže tentokrát to nestačilo. Zeman sice označil čin zastupitelstva jako morálně neospravedlnitelný, ale trestní stíhání vyšetřovacího výboru Ruské federace je podle něj kontraproduktivním vměšováním se do cizích záležitostí. A Rusko se ocitlo v úzkých. Jistě, může se spolehnout na podporu Rudé Marty a ruského velvyslanectví, ale kromě nošení rudých roušek na protest se zatím žádné velké haló nekoná. Dokonce ani Haló noviny a jejich lkaní nad nasazením oprátky Koněvovi situaci nějak výrazněji neovlivní.

Marta Semelová mimo jiné kritizovala fakt, že odstranění sochy bylo zneužitím mimořádného stavu, kdy lidé ani nemohli vyjádřit protest. S tím se nedá než nesouhlasit. Kdyby se totiž obhájci sochy dostavili, mohl by je ten jeřáb odnést spolu s Koněvem do připravovaného muzea 20. století.

A jak vyřešit ruské stíhání a propagandu? Starosta Prahy 6 může zvážit následující kompromis. Sejmutý pomník sovětského maršála by mohl dočasně na zkoušku vrátit na své původní místo a pak jen čekat. Pokud socha přežije jediný den bez veřejného pranýřování a kreativního tvoření ve stylu Jacksona Pollocka, může zůstat. Pak by se k ní s poklidem mohly vrátit všechny ty davy obdivovatelů a obhájců pravdivého výkladu historie, jako tomu bylo předtím.

Klíčová slova: Praha, Rusko, pomník, Koněv

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.