02.04.2020 14:50


Glosa: Od zítřka začnu. Nejpopulárnější lež studentů

Autor: Terezie Sekáčová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Místo toho, aby plynule pokračovali ve výuce distanční formou, dohánějí v domácí izolaci seriálové resty. S vidinou několikaměsíčního volna silně potlačují myšlenky na průběžné úkoly a nově příchozí maily od vyučujících je přímo děsí. Ano, řeč je o vysokoškolácích.

Studenti se v současné situaci musí spolehnout na distanční formu výuky. Zdroj: Pixabay

Rozmohl se nám tady takový nešvar. S učením začnu určitě zítra. Od pondělí se do toho pustím. Počkám do prvního, pak budu mít větší motivaci. Toto jsou v současné situaci, troufám si říci, nejčastější věty studentů vysokých škol. Práce postupně přibývá a hodiny nemilosrdně tikají. Jenže jak se k domácímu samostudiu konečně přinutit?

Jelikož jsou knihovny zavřené a v parku se, pokud nechcete zemřít, učit nelze, přichází na řadu internet. Onehdy jsem na sociálních sítích postřehla dotaz kamarádky. „Jdete někdo na online přednášku?“ ptala se. „Dnes se na to necítím,“ odpověděla druhá. Další z nich se k online výuce bezmála půlhodinu snažila připojit. Bezúspěšně. Počáteční motivace zmizela stejně rychle, jako se objevila. Ačkoliv jsou k nám vyučující maximálně vstřícní a učební materiály poskytují jako na bežeckém páse, jen málo z nás najde odhodlání nový mail otevřít a zjistit, co všechno si na následující týden zase připravili.

Možností, jak s prokrastinací zatočit, je spousta. Vlivné osobnosti na sociálních sítích neustále vymýšlejí nové způsoby, jak se naučit koncentrovat. Co kus, to originál. Jedno video nám doporučuje vytvořit si vlastní rutinu, kterou budeme každý den opakovat, druhé radí, abychom se povinnosti naučili plnit co nejdříve. Na zábavu pak prý bude času dost. Jen vystihnout moment, kdy je ještě sledování takovýchto návodů pouhou inspirací a kdy už několikahodinovou ztrátou času.

Faktem zůstává, že si každý musí přijít na svůj vlastní způsob. Stejně jako ve všech ostatních disciplínách neexistuje ani zde univerzální klíč k úspěchu. Pokud je pro někoho nejlepší strategií práce pod tlakem dvě hodiny před termínem odezvdání, je to v pořádku. Pokud je pro některé ideálním řešením splnění všech úkolů ihned po jejich zadání, je to také správně. Důlěžité je mít pevnou vůli a svou strategii dobře znát. V neposlední řadě je ale v této situaci nutné ujasnit si priority, protože to, co děláme, není v zájmu ostatních, ale pouze v našem vlastním. 

Klíčová slova: glosa, student, studium, vysoká škola, výuka, univerzita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

bronik | 02. 04. 2020, 18:35
Naprosto úžasné!!! Kdybych tohle věděl před měsícem, tak mě nevyhodí ze školy!