04.04.2020 14:45


Glosa: Netopýři opět obletují čínský trh

Autor: Anna Nováková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Globální oteplování, odlesňování, sucho, asteroid z vesmíru, jaderná válka. Málokoho by napadlo, že obyčejný netopýr k obědu se přidá k hrozbám lidstva. Na jeskynním krasavci si nyní může opět pošmáknout každý, kdo navštíví čínské trhy se zvířecím masem.

Anna Nováková. Foto: Terezie Sekáčová

Jeden člověk nemůže změnit svět. Určitě to nejednou napadlo toho nešťastníka, který si tenkrát v Číně pochutnal na nedovařeném netopýrovi. Nebo se chtěl nejspíš stát Batmanem, těžko říct. Možná se teď pořádně diví, že kvůli svým gastronomickým požitkům a labužnickým choutkám prakticky zrušil celý rok 2020.

S konzumací a prodejem masa z rizikových zvířat, se před vypuknutím pandemie koronaviru člověk setkal v podstatě v každém větším čínském městě. V menu si člověk mohl vybírat kromě z šéfkuchařových psích a kočičích specialit, také mezi křehkými netopýry, lahodnými krysami, chutnými cibetkami nebo hady, popřípadě jejich vnitřnostmi.

Maso a vnitřnosti volně žijících zvířat bez problému lidé nakoupili na trzích nejen v Číně. Mimochodem bylo to pravděpodobně právě zde, kde pan Vigo, černokněžník z Arabely, sehnal svůj netopýří klobouk. V Indonésii si pak v tamních restauracích běžně pochutnávají například na netopýrech naložených v kokosovém mléce. Mňamka.

Čínská vláda na konci února slíbila, že zakáže chov a prodej masa těchto mazlíčků. Ale světe div se (nebo spíš boj se), od konce března trhy se zvířaty žijících v otřesných podmínkách už zase fungují. Zvyk je železná košile, a zatímco u nás se krysí nebo psí maso jedlo v případě nouze a hladu, v asijských zemích je tento druh masíčka považován za mnohem luxusnější a dražší než kuřecí nebo vepřové.

Nutno ale dodat, že zvířata se neprodávají pouze kvůli jejich delikátní chuti. Kromě dietetiky se části netopýrů nebo škorpionů využívají také v tradiční čínské medicíně. Ta tedy buďto léčí, nebo vyvolá globální pandemii. Asi tak, jak to zrovna mistrovi vyjde, že jo.

Klíčová slova: koronavirus, netopýr, trh, Čína, glosa

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.