05.05.2020 16:50


Glosa: Mobil v dětských rukou? Ano, ale jen na omezenou dobu

Autor: Lenka Kročilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Mobilní telefony prodělaly za posledních pár desítek let obrovský vývoj. Od velkých těžkých cihel s anténou a drobnou obrazovkou, se kterými se dalo jen volat a esemeskovat, přes menší a menší krabičky s rostoucím počtem funkcí jako fotoaparát či přehrávač hudby, zpátky k velkým displejům a milionům aplikací. I pro dospělé je jejich ovládání někdy oříšek. A co teprve když se dostanou k malým dětem?

Je třeba regulovat, kolik času děti u obrazovky stráví. Foto: Lenka Kročilová.

Když si člověk koupí nový mobil, jemu samotnému chvilku trvá, než se obeznámí s jeho fungováním a vlastnostmi. Je nadšený z mnoha blikajících ikonek, foťáku, který má bezesporu desítky megapixelů a díky němu obličej vypadá o deset let mladší a minimálně patnáct kilo hubenější, nebo kvalitního operačního systému. Ten zase umožňuje bezchybné fungování veškerých aplikací a programů sloužících ať už k práci či zábavě.

Co se stane po tom, když se krabička plná blikajících obrázků a vydávajících zvuků dostane k malému dítěti? Samozřejmě je fascinované, protože je to něco nového a zajímavého. Starý, otrhaný a do této chvíle ještě oblíbený plyšák zůstane ležet pod postelí. Dítě zkouší, co všechno se stane pouhým dotykem prstu a připadá mu to jako kouzlo.

Po pár pokusech se rodič dozvídá, že jeho potomek je zručnější v užívání nového přístroje než on samotný. Je to hlavně tím, že malé děti se rychle učí, a to obzvlášť v případě, kdy je něco opravdu zajímá. Zapnout na YouTube pohádku nebo fotoaparát s přední kamerou přestává být problém a v galerii vzniká sbírka selfíček vtipných výrazů malého objevitele. Krušnější chvíle nastanou, když dítě omylem vytočí číslo kolegy či doktora, nebo když rozesílá esemesky obsahující náhodnou změť písmenek a smajlíků. To je pak co vysvětlovat.

Zkušený rodič pro chvilku klidu udělá cokoliv. Za puštění patnáctiminutové pohádky na telefonu by ho proto nikdo neměl soudit. Přece jen mobily dokáží rozvíjet manuální zručnost a soutředěnost. Existuje také nespočetné množství vzdělávacích aplikací a her, které malého zvědavce učí novým věcem. Navzdory tomu je třeba nastavit si hranice. Když už batole ovládá mobil a jeho funkce jako ajťák, je na místě zakročit. Čas strávený u obrazovky by rozhodně neměl převyšovat ten věnovaný hraní, rozvíjení dovedností a schopností mimo displej a fyzickému pohybu.

Klíčová slova: mobil, děti, čas, hraní

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.