20.04.2020 13:05


Glosa: Lůna polských žen v rukou božích

Autor: Kateřina Benáčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Zákaz interrupcí s výjimkou ohrožení života matky schválil v květnu loňského roku americký stát Alabama. Tento regresivní krok vyvolal ve světě ostrou debatu. Teď prošla novela už tak velmi přísného potratového zákona i prvním čtením polského parlamentu. Je tohle ještě Evropa jednadvacátého století?

Demonstrace proti potratovému zákonu (Foto: Wikipedia.org)

Zatímco novinové titulky po celém světě skloňují koronavirus ve všech pádech, v sousedním Polsku se svádí tichý boj za lidská práva. Prvním čtením tamějšího parlamentu totiž prošla novela o zpřísnění potratového zákona a návrh zákona kriminalizující sexuální výchovu. 

Polští politici se protentokrát rozhodli měřit si své konzervativní pindíky rovnou nad cizí dělohou. Většinová vláda strany Právo a spravedlnost už několik let pomalu, ale jistě oslabuje politiku reprodukčního práva a práva ženy rozhodovat o svém vlastním těle. A gender negender, debata o tom, kolik ze zástupců strany samo dělohu má, je namístě. Stačí vzpomenout na Alabamu, kde zákon zakazující potraty vesele podepsali samí muži, kteří, jak je známo, dítě odnosit nemohou. 

A tak se stalo, že i v katolickém Polsku se necelý milion občanů rozhodl podepsat petici proti zpřísnění podmínek k provedení potratu. Jako by přece nestačilo, že už teď jsou v tomto ohledu práva žen omezena. Možnost přerušit těhotenství přichází v úvahu jen v případě ohrožení života matky, znásilnění, incestu nebo zdravotního postižení plodu. Právě poslední zmíněná podmínka má být podle novely vyškrtnuta. A čeho že se tím dosáhne? Počet potratů se sníží na minimum. Tedy alespoň těch legálních.

Zatímco stovky tisíc polských žen ročně podnikají potratové výjezdy do zahraničí, zbylé ženy a dívky, které se s legálními důvody k přerušení těhotenství naivně obracejí na své lékaře, často narážejí. Byla jsi znásilněna? A je ti čtrnáct? Dítě je požehnání, kterého se nedá vzdát. I to bohužel zaznívá z úst zdravotníků. Těm na krk šlapou katoličtí kněží – další nepřímí aktéři problému potrat, jejichž slovo často znamená víc než zákon. O tom, že odmítání provedení zákroku vede k nelegálním interrupcím a často i vážným zdravotním následkům, se veřejně mlčí.

Není divu, že Polsko zaplavují emoce. Ač se k římskokatolické církvi v zemi hlásí 96 procent obyvatel, očividně to státu jako známka oddanosti víře nestačí. Pojistka poslušnosti ve formě oficiálního zákazu je vskutku zajímavým, ale ne překvapivým tahem. Potrat? Nic nebude! Skoro jako by měli pocit, že zakazují něco hříšného, čemu se žena po nocích s chutí oddává, a nehledali za tím víc. Jako by s vítězoslavným úsměvem na tváři jen brali dítěti lízátko.

Klíčová slova: Polsko, potraty

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.