10.05.2020 17:51


Glosa: Logiku v uvolňování opatření by člověk hledal marně

Autor: Zdeněk Bláha | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Vláda podle plánu uvolňuje některá opatření a pomalu tak navrací život do normálu. Jenže zatímco některé služby a podniky nechává otevřít bez výraznějších omezení, jiné zatěžuje zbytečnými a neúměrnými podmínkami k zahájení provozu. 

Vláda jako první otevřela hobbymarkety

Česko – Ideálním příkladem je analogie hobbymarketů a svateb. Obchody s kutilskými potřebami mohly otevřít už 9. dubna a to bez výraznějších zásahů do jejich provozu. Nebylo zapotřebí omezit počet zákazníků v obchodě, nebylo nutné nainstalovat ochranná skla na pokladny, jako je tomu v supermarketech, a o nálepkách na zemi upozorňujících na dvoumetrové rozestupy si mohli zákazníci nechat jen zdát. Bez omezení tak stály stovky na sebe natěsnaných lidí ve frontách u pokladen. 

Naproti tomu vláda povolila svatby až o více než týden později. Navíc ve značně okrájené formě – ženich a nevěsta, oddávající a matrikář, dva svědci a maximálně další čtyři známí. Deset lidí pro svatbu, kde se téměř všichni mezi sebou znají.

Takhle regulovat svatby je nesmyslné, když se cizí lidé můžou procházet po hobbymarketech jako po parku. Buď měla vláda – úměrně k obchodům pro kutily – povolit svatby pro více lidí, nebo omezit činnost hobbymarketů. Částečně se tak už děje. Od pondělí se s více než měsíčním zpožděním sice budou moct novomanželé oddávat v počtu sta osob, ale hobbymarkety budou dál plnit roli v promořování.

Také kadeřnictví a holičství budou od pondělí otevírat dveře. Avšak podmínek k jejich provozu až příliš mnoho. Zaměstnanci musí nosit nejen roušku, ale ještě ochranný štít. Svým zákazníkům pak musí při vstupu měřit teplotu. Zbytečná opatření to nejsou a věřím, že budou plnit roli v ochraně před nákazou. Ale jeví se jako zbytečná v souvislosti s dalšími službami, u kterých vláda tohle nepožaduje. 

Při cvičné jízdě v autoškole stačí jen rouška. Přitom kontakt mezi učitelem a žákem je bezprostřední a navíc ve značně stísněnějším prostoru. Ani měření teploty není nutné. Stačí jen, že je účastník výuky bez viditelných zdravotních potíží.

Ať vláda uvolňuje opatření podle pevně stanovené a smysluplného plánu. To je v naprostém pořádku. Ale ať také vytváří smysluplné a k jednotlivým službám a podnikům úměrné podmínky pro znovuotevření. To se ale teď, v momentě, když vláda reguluje konání svateb ale ne provoz hypermarketů, kdy kadeřnictví musejí dodržovat přísné požadavky a autoškoly jen mírné, neděje. 

Klíčová slova: Glosa, koronavirus, opatření, restrikce, hobbymarket, svatby, autoškola, kadeřnictví

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.